Država i dalje pljačka trudnice i porodilje
Iako je još prošle godine Zaštitnik građana Srbije Saša Janković upozoravao Vladu Srbije da je naplata solidarnog poreza na zaostale, pa kumulativno naplaćene zarade trudnicama i porodiljama nepravična, nezakonita i nepravilna, naplata tzv. solidarnog poreza je nastavljena.
Zorici Irević iz Beograda sredinom marta ove godine stigao je prvi, a u oktobru drugi dopis iz Poreske uprave kojim je obaveštena da duguje državi 6.500 dinara, jer je tokom tog perioda primila zakasnele plate čija suma je premašila iznos od 60.000 dinara.
- Bila sam neprijatno iznenađena ali nisam mogla da izbegnem plaćanje jer je zakon striktan i nikakva žalba ne pomaže. Nikoga ne zanima što su naše plate i naknade kasnile po nekoliko meseci, pa je njihov zbir prešao neoporezivi iznos. Ispada da smo kažnjene što rađamo decu - ispričala je za "Vesti" Zorica Irević, inače medicinska sestra i vaspitač.
Njena koleginica Marija Mašić trenutno je na trudničkom bolovanju. Njoj su u septembru isplaćene tri zakasnele plate. Nije još dobila pismo od poreznika, ali ga očekuje.
- Sa jedne strane država se zalaže za natalitet, a sa druge nas kažnjava porezom i otima od naše dece nešto što nam pripada po zakonu. Nije ni čudo što nas bela kuga ubija - revoltirana je Mašićeva.
Ona objašnjava "taktiku" državnog otimanja para od trudnica i majki.
- Pola godine su mi uplaćivali zanemarljive iznose, malo po malo. Prošlo je nekoliko meseci, a da nisu dali ni dinara. Za to vreme ti pozajmljuješ pare, pokušavaš da se hraniš zdravo, kupuješ vitamine, lekove, plaćaš zdravstvene preglede kod privatnika, a onda jedva dobiješ zaostale pare na koje treba još i porez da platiš - ogorčena je Marija Mašić.
Uzaludni razgovori sa ministrima
Saša Janković se u više navrata sastajao sa prethodnim i sadašnjim ministrom finansija, Lazarom Krstićem i Dušanom Vujovićem, ukazujući da je naplata "solidarnog poreza" suprotna svrsi donošenja Zakona o umanjenju neto prihoda u javnom sektoru. Na žalost, Ministarstvo finansija nije odstupilo od svog prvobitnog stava - navodi Zaštitnik građana u pisanom odgovoru "Vestima".
Dodaje i da Poreska uprava, pored toga što nije prihvatila preporuke ombudsmana, svoja rešenja donosi neblagovremeno, tj. nakon proteka zakonskih rokova.
Zaštitnik savetuje trudnicama i porodiljama da, ako Poreska uprava odbije njihove prigovore, pokrenu sporove pred Upravnim sudom s obzirom da je u ovoj oblasti isključeno podnošenje žalbe.