Biznis od ajvara po receptu baka
Lidija Ristić, direktorka Fasade, ogranka firme Petnik iz Donjeg Neradovca kraj Vranja, dobitnik nagrade Žena zmaj 2015. za najbolji model zapošljavanja žena u Srbiji, u svojoj fabrici sa ženama iz sela priprema zimnicu, slatko, džemove i sokove po recepturi baka domaćica i napravila je od toga biznis.
- Meni je trebalo da se bavim nekim ženskim poslom, maštala sam o ovome godinama. Naše preduzeće koje se bavi preradom voća i povrća na tradicionalan način počelo je s radom 2008. godine. Recepti su iz vranjskog kraja. U asortimanu proizvoda koje pripremam sa ženama u Donjem Neradovcu uz primenu HASAP sistema bezbednosti hrane, iz godine u godinu je sve veći broj proizvoda, ali i narudžbina koje stižu ne samo iz Vranja, već iz cele Srbije. Najprodavaniji proizvod je domaći ajvar - priča Lidija.
Fabrika je smeštena na prostoru od 370 kvadrata, stalno je upošljeno osam radnika, a u sezoni se angažuje još žena po ugovoru jer se priprema velika količina zimice i ostalih proizvoda.
- Najviše posla ima od avgusta do oktobra kada se pripremi i 15.000 tegli ajvara. Preradi se oko 20 tona povrća i voća. U ovom poslu može da se opstane jedini problem jeste naplata kao i u svakom biznisu - kaže Lidija.
Imaju i proizvode za dijabetičare od prirodnog šećera. Šalju proizvode pouzećem na kućnu adresu.
- Što se tiče prodaje, imamo sindikalnu prodaju, a naše proizvode naručuju sve generacije od 25 do 50 godina jer žene nemaju vremena za pripremu zimnice a mlađe nemaju iskustvo. Zimnica se hermetički zatvara pasterizovana i može se koristiti pet godina - navodi Lidija.
Titulu Žena zmaj, ove godine je ponelo 11 preduzetnica od 30 nominovanih iz cele zemlje. Do sada je nagradu dobilo 97 žena i mnogima je ovo bio snažan podsticaj da istraju u razvoju sopstvenog biznisa - ističu iz Udruženja poslovnih žena Srbije
Pod okom tehnologa
O staroj recepturi za proizvodnju vranjskog ajvara govori slika iz Lidijinog dvorišta gde se nalaze dva metalna kubeta na kojima se peče paprika, dve žene marljivo brinu, okreću jednu, po jednu, pazeći da ne izgore. Najteže je naći pravu meru, ne smeju da pregore, ali ni da ostanu nepečene, da mogu da se ljušte.
Na drugoj strani, pet žena je posedalo oko ogromnih šerpi punih ispečenih paprika i ljušte papriku. Dnevno kroz njihove ruke prođe i po nekoliko stotina kilograma paprika. Posle ljuštenja, paprika se melje, a zatim se stavlja u šerpu i ponovo na kubetu, gde jedna od žena, ogromnom drvenom varjačom, neprestano meša. Pošto je ajvar gotov, tako vruć se sipa u teglu. Ceo proces nadgleda tehnolog.