Reklama leči samo naivne
Ima li granice u reklamiranju lekova, medicinskih sredstava i dijetetskih proizvoda? Šta je reklama, a šta informacija o leku? Na ova i slična pitanja pokušali su da odgovore učesnici skupa koji je u Beogradu organizovala Akademija za klinička ispitivanja lekova.
- Često je teško odrediti granicu između reklame i informacije. Ona je veoma tanka i može dovesti u zabludu pacijenta. Najveća odstupanja se pojavljuju kod dijetetskih proizvoda i tu treba biti veoma oprezan, kao i kod onih lekova o čijim se dejstvima govori u superlativu - rekao je Aleksandar Tucović, portparol Akademije za klinička istraživanja.
On se osvrnuo i na najave Ministarstva zdravlja o nabavci kubanske vakcine cimavax EGF
za prvih 30 pacijenata.
- Neodgovorno je davati takve izjave jer će lekari biti na velikim mukama da odrede koji se to pacijenti kvalifikuju za besplatnu vakcinu, kad je ona podjednako potrebna svim pacijentima - ukazao je Tucović na problem.
Inače, prilikom reklamiranja nije dozvoljeno navoditi ljude na utisak da lek, odnosno medicinsko sredstvo, nema neželjene reakcije i da za njegovu upotrebu nije potrebno konsultovati lekara. Nije dozvoljeno ni da se u reklami sugeriše kako primena određenog leka garantuje uspeh u lečenju bolesti.
Iako je Ministarstvo zdravlja Srbije navedeno kao jedan od pokrovitelja skupa, niko od njegovih predstavnika nije mu prisustvovao, pa učesnici nisu imali kome da daju predloge za unapređenje Pravilnika o načinu oglašavanja lekova.