U svetu vitraža
Janja Pađen, umetnica iz Zrenjanina, od svoje 17. godine je u ručnom radu i dovela ga je do savršenstva. Živi sama i potpuno je posvećena svom radu, a vitraži i tifani tehnika su joj omiljeni. Ona pomoću posrebrene žice pravi i ukrase, nakit i suvenire.
- Vitraži su počeli da se pojavljuju u gradnji srednjoevropskih gotskih katedrala koje su imale otvore suviše velike da bi se zastaklile jednim staklom i moralo se spajati više stakala u jednu celinu. Postepeno su vitraži postali umetnost. Danas su popularni i u domaćinstvima za ukrašavanje vrata i prozora kao dekoracija na njihovim delovima. Tifani vitraž je novija, filigrantskija tehnika, stara nekih stotinak godina. Ona omogućava izradu vitraža od mnogo manjih komadića stakla, fuge su tanje i vitraži deluju mnogo elegantnije. Ova tehnika je omogućila da vitraži ne moraju da budu samo u jednoj ravni. Najpoznatije su tifani lampe, ali je moguće izrađivati razne umetničke i upotrebne predmete, što i jeste moja sfera delovanja - objašnjava umetnica iz Zrenjanina.
- Počela sam da topim kalaj i pravim ukrasne minđušice, koje sam prodavala, a od zarađenog novca sam putovala. Ma svašta sam radila, u Grčkoj brala pomorandže i paradajz, samo da bih zaradila novac i upisala Akademiju. I, eto, ta želja mi se nikada nije ispunila, ali nisam klonula duhom, pohađala sam kurseve i stalno radila - priča Janja.
Janja je skoro 10 godina živela u Izraelu.
- U Izrael sam otišla potpuno sama, drugarica mi je obećala posao, ali se to brzo izjalovilo, a nisam znala ni engleski ni hebrejski. Težak je to osećaj da si sam na svetu... Našla sam stan kod jedne fine gospođe, ona mi je puno pomogla, učila sam engleski dan i noć i ubrzo sam ga savladala jer je hebrejski vrlo težak. Mada je vitraž tehnika specifična za katolike, i u Izraelu je ova vrsta umetničkog izražavanja baš popularna i brojni su kursevi za razne tehnike. Uspela sam da se ubacim na umetnički kurs za vitraže na hebrejskom, a koleginice su mi posle prevodile na engleski - priseća se Janja kako se snalazila u Tel Avivu.
Svoje umetnine Janja je dosad izlagala u Francuskoj, Holandiji, Austriji, Nemačkoj, a odnedavno njeni suveniri, nakit i ukrasni predmeti mogu se videti i u Americi.
Pranje suđa
- Ništa me nije bilo sramota, radila sam razne poslove kako bih sebi omogućila sredstva za nabavku materijala. U Grčkoj sam osim branja paradajza, radila po restoranima, prala suđe, u Tel Avivu sam spremala stanove bogatim ljudima, da bih mogla da preživim i obrazujem se. Uvek je ta želja da se bavim ovim poslom bila jača od svih nedaća. Živim u Zrenjaninu sama, moja porodica su pas i maca, koju sam donela iz Tel Aviva. U kući je i moja radionica, u svakom trenutku nešto smišljam i radim - kaže Janja.
- Isključivo sve sama radim, topim staklo, ubacujem posrebrenu žicu, a mozaike radim za svoju dušu. Opsednuta sam cvetanjem Tise i upravo tiski cvet je jedan od mojih najinspirativnijih radova. Iskričavi svet vila, ptica, leptira, vilin konjica inspirisao me je za projekat "Staklene iskre". To su unikatni predmeti ručne izrade i svaki ima neku svoju osobenost. Osnova izrade je spoj stakla, mesinga, bakra i posrebrene žice. Ovaj projekat poseduje sertifikat države Srbije "Otvorene šake", kojim se potvrđuje umetnička vrednost proizvodnje.