Solarna elektrana za đake
Preduzimljivi direktor internata Goran Petković planira da za vreme raspusta struju prodaje Elektrodistribuciji i da ulaže u nove alternativne izvore energije
Dom učenika srednjih škola "Angelina Kojić Gina" iz Zrenjanina, započeo je u svom dvorištu izgradnju solarne elektrane, kapaciteta 56 kilovata. Ambiciozni menadžment lepo uređenog učeničkog doma, planira u saradnji i uz saglasnost Ministarstva energetike da struju prodaje i od toga finansira dalji razvoj projekta. Prva faza gradnje solarne elektrane skoro je gotova, a završetak druge očekuje se do kraja oktobra. Vrednost elektrane je procenjena na 15 miliona dinara, a Dom učenika izgradnju finansira iz sopstvenog budžeta.
- Ovaj projekat podrazumeva proizvodnju i prodaju električne energije, odnosno njeno predavanje na mrežu Elektrodistribucije, u vreme kada u internatu nema učenika i kada je potrošnja mala. Planiramo da novcem dobijenim od prodaje struje finansiramo ugradnju alternativnih izvora energije, kao što su toplotne pumpe, koje će biti postavljene u domu. Mislim da ćemo u toku sledeće godine realizovati i taj deo poduhvata, kao i kompletan sistem rashlađivanja tokom letnjih meseci, kada poslujemo komercijalno, jer tada u sobama nema učenika, pa možemo da ih iznajmljujemo jer se u gradu stalno nešto dešava, a hotelski kapaciteti su suviše mali - ističe direktor Doma učenika Goran Petković.
Deca iz inostranstva
Tokom ovog, ali i nekoliko prethodnih leta, kada je u školama raspust, u zrenjaninskom Domu učenika boravila su deca iz Austrije, Nemačke, Slovačke, Rusije, Mađarske. Nekoliko knjiga utisaka ispunjeno je pozitivnim komentarima, a mnogi od gostiju, kao i njihovi nastavnici, nisu skrivali oduševljenje sjajnim uslovima koji su im omogućeni po izuzetno povoljnim cenama.
Solarna elektrana će se brzo isplatiti pa će moći sami da finansiraju i druge projekte. Petković kaže da je cena u Elektrodistribuciji 18 evrocenti po kilovatu struje, pa bi Dom učenika mogao da ostvaruje lep prihod.
Zrenjaninski Dom učenika prvi u Srbiji se okrenuo alternativnim izvorima grejanja, još pre nekoliko godina, a sve zahvaljujući donaciji Vlade Slovačke i podršci Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine. Ova ustanova je, naime, ugradila sistem solarnih kolektora, čime je uštedela novac za energente.
- Solidne rezultate postigli smo postavljanjem solarnog sistema za grejanje sanitarne tople vode, a kapacitet je 13.000 litara. To u potpunosti podmiruje potrebe 340 učenika, koliko boravi u Domu - dodaje ambiciozni direktor Petković, koji je bio inicijator ovog projekta, ali i još mnogih drugih, čija realizacija se očekuje.