Sportsko nadmetanje za autističnu decu
Gost rubrike "5 minuta sa" bila je Ljiljana Stanojević, direktorka sportoskog udruženja LIX. Ovo udruženje već 20 godina radi na programu lečenja i socijalizacije dece sa autizmom i poteškoćama u razvoju, a članovi udruženja očekuju da za svoja dostignuća budu nagrađeni i Nobelovom nagradom.
Organizator ste svetskog kupa u motorici u kojem učestvuju autistična i deca sa teškoćama u razvoju, koji su vam planovi?
- U kupu LIX open, koji se održava na Adi Ciganliji, učestvuju deca sa najnižim sposobnostima. Cilj nam je da primenimo patentirani LIX metod koji razvojem motorike unapređuje sposobnosti ove populacije. Naše sportsko udruženje je osnovano 1994. godine i ima veliko iskustvo u radu sa decom i mladima. Razvilo je program lečenja i socijalizacije dece s autizmom i drugim teškoćama u razvoju.
Kakav je to program?
- Lečenje je svakako glavni vid metode u koordinaciji sa drugim elementima. Sport ima sve aspekte koji deci sa autizmom nedostaju. Za razliku od rekreacije, vežbe ne prihvataju naredbe i autoritet. Razvijamo im neke fizičke i motoričke veštine, neophodne za obavljanje osnovnih životnih radnji: savladavanje prepona, održavanje ravnoteže, spretnost, rad ruku i nogu, preciznost, korišćenje koša, gola, čunjeva, lopti i raznih sprava i rekvizita. Nema klasičnog takmičenja, već je pobednik svako ko učestvuje i savlada neku radnju.
Šta savetujete roditeljima ove dece?
- Prvenstveno da prihvate i priznaju autizam kao problem, jer deca s autizmom se ne razlikuju mnogo od druge dece pa je potrebno mnogo vremena da im se postavi dijagnoza. A roditelji su ti koji stalno treba da unapređuju njihove sposobnosti, komunikaciju i socijalizaciju u društvu.
Imate li pomoć države?
- Naravno. Pomogli su nam Sportski savez Srbije i Kancelarija za mlade, a manifestaciji je prisustvovao i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić.
Šta planirate u budućnosti?
- Trudićemo se da imamo više učesnika iz inostranstva. Program je dobio 2014. nagradu časopisa "Hello" za humanost, a krajnji cilj nam je Nobelova nagrada. Iako zvuči nerealno, Srbija već 20 godina radi kako bi unapredila metode rada sa ovom decom.