Slavuji sa Ibra
U prekrasnom ambijentu, u prisustvu više od 8.000 Srba sa celog Kosova i Metohije, u Lešku kod Leposavića je održana 48. tradicionalna manifestacija Prvi glas doline Ibra koja je okupila najbolje mlade pevače izvorne narodne pesme iz opština koje zapljuskuje Ibar: Rožaja, Tutina, Novog Pazara, Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića, Raške i Kraljeva.
Ove godine na manifestaciji su učešće uzeli i pevači iz srpskih enklava južno od Ibra.
Čast da ponese laskavu titulu Prvog glasa doline Ibra ove godine je pripala Neveni Čiplak, "kraljici" iz Leposavića koja je, po mišljenju publike i stručnog žirija na čijem je čelu bio legenda harmonike i srpske narodne muzike Ljubiša Pavković, maestralno izvela staru izvornu narodnu pesmu "Marijo, džanum"...
Drugo mesto pripalo je Snežani Vušović iz Novog Pazara, ranijoj dvostrukoj pobednici ovog prestižnog takmičenja, a treće Dajani Emini iz Ugaljara kod Vučitrna. Posebne nagrade dobili su Saška Stefanović iz Leška(prvi glas publike) i najmlađi učesnik Jana Biorac iz Ušća kod Kraljeva.
- Odavno nisam bio na ovako lepoj manifestaciji, Oduševljen sam, drago mi je što narod Kosova i Metohije i na ovaj način pokazuje svoju odlučnost da ostane ovde i bori se za svoju rodnu grudu. Radujem se što čuvaju svoju kulturu i tradiciju i što na Kosovu ima vrhunskih talenata koji će nastaviti ovu lepu tradiciju, uvek ću doći i uvek ću im rado pomoći - kaže mag na harmonici Ljubiša Pavković koji je sa svojim orkestrom pratio pevače.
- Došao sam u Lešak da bar jednu noć uživam u dobroj narodnoj pesmi, ambijentu i druženju sa mladima sa "severa" gde je mnogo više slobode nego kod nas u "žicom opasanom" Lipljanu - ističe Dragan Petronijević.
Čuvari muzičkog blaga
Pobenica Nevena Čiplak i drugoplasirana Snežana Vušović godinama pevaju u izvornim i etno-grupama, ali i kao solisti, negući izvornu pesmu s Kosova i iz Raške oblasti, pobeđuju na najvećim takmičenjima širom Srbije. Nevena je prošle godine oduševila u emisiji "Šljivik" na RTS-u, a Snežana je bila finalista Prvog glasa Srbije na Prvoj TV. I trećeplasirana Dajana Emini neguje sličan melos i osvaja simpatije gde god se pojavi.
- Živim i radim u Norveškoj, svakog leta zbog Prvog glasa i Festivala folklora (polovinom avgusta) dolazim u rodni kraj, na sever Kosova, da budem sa svojim narodom i da mojim hrabrim Srbima koji su ostali na rodnom ognjištu pružim podršku - ističe Darko Nikolić iz Sočanice kod Leposavića.
Danijel prva harmonika
Dan ranije, u Leposaviću je održana i Prva harmonika Kosova, pobedio je Danijel Miladinović iz Donje Brnjice kod Prištine, čudo od deteta i virtuoz na ovom instrumentu. On je samo jedan od pedesetak momaka iz ove srpske enklave koji sviraju harmoniku i svojim talentom i uvežbanošću obaraju s nogu i takve majstore i legende kakvi su Miša Mijatović, Ljubiša Pavković, Aca Sofronijević i drugi.
- Skoro svi u selu sviramo harmoniku, desetorica nas je na Muzičkoj akademiji, neki od nas pobeđivali su i u Sokobanji na takmičenju za Prvu harmoniku Srbije - priča Danijel i naglašava da je Donja Brnjica selo srpskih majstora harmonike.
Manifestaciju tradicionalno, uz pomoć opštine Leposavić, organizuje Dom kulture "Sava Dečanac" iz Leposavića.
Dva su nam osnovna cilja: da od zaborava sačuvamo staru srpsku narodnu pesmu i da ovde u Lešku, na polovini toka Ibra, okupimo što više mladih sa severa, ali i sa drugih delova Kosova i Metohije.
- Posle odvajanja Crne Gore, ova manifestacija je dobila međudržavni karakter, želja nam je da traje još decenijama i da se srpska izvorna pesma, koju mi ovde negujemo, čuje po celom Kosmetu, ali i mnogo dalje sve do Amerike i Australije - ističe Goran Milićević, direktor Centra za kulturu "Sava Dečanac" u Leposaviću.