Šta da radite kada vam mozak "prokuva"?
Ogromna vrućina može da prouzrokuje brojne zdravstvene probleme. Povišena temperatura (i do 41 stepeni Celzijusa), crvena i suva koža, ubrzan puls i plitko disanje, glavni su simptomi sunčanice. Mozak može da nabubri zbog količine krvi koju mu šalje organizam da ga rashladi. Evo nekoliko saveta, ako se, ne daj Bože, nađete u ovakvoj situaciji.
Pojedite nešto slano, jako je važno da brzo nadoknadite izgubljene elektrolite i kalijum.
Pročitajte još:
* Batut savetuje kako da olakšate sebi vrućinčinu
* Kuva se ceo Balkan: U gradovima se stvaraju "toplotna ostrva"
Zavisno od stanja, možete da pojedete i bananu koja će, na primer, da nadoknadite izgubljeni kalijum. I supa je dobar izbor, bilo da je reč o klasičnoj povrćnoj ili pilećoj supi. Elektroliti se nadoknađuju slanijom hranom.
Za oporavak će vam trebati i nekoliko dana, birajte namirnice koje se lako vare.
Ključ je da birate namirnice i obroke koji su bogati vodom i lagani, poput lubenica. Kako se simptomi smiruju, polako možete da uvodite mediteransku hranu, odnosno polako se vratite na standardni jelovnik.
Sami priredite svoj izotonični napitak:
1. Pomešajte pola litra vode sa pola litra nezašećerenog svežeg prirodnog voćnog soka (narandža, jabuka, limun, grejp) i dobro ohladite.
2. Pomešajte 200 ml voćnog soka sa 800 ml vode i gramom soli pa dobro ohladite.
3. Pomešajte litar tople vode sa 50 do 70 grama šećera, 200 ml nezašećerenog svežeg prirodnog voćnog soka i jednim gramom soli pa dobro ohladite.
4. Pomešajte 35 do 40 grama bagremovog ili livadskog meda, sok od polovine ili manjeg celog limuna, dodajte četvrtinu kašičice soli i 0,5 l vode. Dobro ohladite kada se med otopi.
Rashladite se hladnim oblogama
Osobu koju je pogodila sunčanica potopite u hladnu, ali ne i ledenu vodu, a možete i da je umotate u hladne peškire. Smestite je u rashlađenu prostoriju.
Ne kofeinskim napicima
Kofeinski i alkoholni napici nikako nisu primereni jer će uzrokovati dalju dehidraciju. I dodatni šećer u pićima izvlači vodu iz organizma kako bi se razgradio.
Posebno pazite na decu i starije, a na dan popijte do dva litra vode
Kako biste bili zaštićeni od sunčanice, ne izlažite se preterano suncu, pijte dovoljno vode, a preporučena doza za odraslu osobu je 1,5 do dva litra vode na dan. Obavezno nabavite šešir. Na sunčanicu posebno pripazite ako ste u rizičnoj grupi kao što su penzioneri, deca, hronični bolesnici, sportisti kao i svi koji obavljaju poslove na otvorenom.
Sunčanicu možete da dobijete i u automobilu
Iako najviše stradaju biciklisti, odnosno ljudi koji rade na otvorenom (građevinari, putari), ne zaboravite da vam organizam brzo i naglo može da se zagreje i ako uđete u pregrejani automobil. To je posebno opasno za novorođenčad i manju decu pa, ako imate mogućnost, automobil najpre malo provetrite, otvorite sve prozore i vrata, upalite klimu da malo rashladi vazduh u vozilu. Ako krećete na duži put, krenite ranije ili uveče, a ako osetite bilo koji od simptoma dok vozite, obvezno stanite, rashladite se ili potražite pomoć.
Ne zaboravite ljubimce, i oni se mogu da se pregreju
Pas kome je vruće izvaliće se i snažno će dahtati. I mačke reaguju slično. Zbog toga je važno da im ostavite i po dve činije rashlađene vode ako odlazite na posao, otvorite im prolaz do neke hladnije prostorije ili im napravite promaju da mogu da se rashlade. I ne vodite ih napolje po najvećoj žegi.