Dijaspora čuva blago zavičaja
Udruženje Gergina je u Muzičkom paviljonu u centru Negotina, priredilo muzički program za brojnu publiku. Zapaženi su bili dijasporci koji zasluženi godišnji odmor provode u zavičaju. Gergina tri godine na ovaj način daje svoj doprinos manifestaciji Negotinsko leto koja se organizuje pod pokroviteljstvom opštine Negotin.
Veče sa Gerginom otvoreno je nastupom sve popularnije ženske vokalne grupe Gergina, koja je zaštitni znak istoimenog Udruženja, osnovanog 2009. godine i koje za sobom ima uspešnu uzlaznu putanju u oblasti negovanja vlaške, muzičke tradicije.
- Mi smo srećni što nas publika uvažava, a posebno naši Krajinci koji žive u zemljama Evrope. Oni su ljubitelji dobrog zvuka i tradicije našeg kraja, našeg istoka Srbije i naše Udruženje će uvek nastojati da svoje aktivnosti prilagođava vremenu boravka naših dijasporaca u zavičaju.
Veče sa Gerginom je organizovano u okviru Negotinskog leta 2015. u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Negotin i ja sam, sudeći po reakcijama publike, uveren da smo sa glavnog gradskog trga, uspeli da pošaljemo najlepšu muzičku razglednicu svima onima koji vole zvuk vlaškog melosa i vlašku tradiciju - kaže za "Vesti", primarijus dr Siniša Čelojević, predsednik Udruženja Gergina, koje je na otvorenu izvođačku scenu izvelo nekoliko, u Krajini, veoma poznatih solista i instrumentalista.
Vlaški hitovi
Publika je bila u prilici da čuje vlaške hitove koje su na harmonici besprekorno izveli Slobodan Pecić, Jovica Miljković i Javor Tufarević, na fruli - Vitomir Stanojević, ali i Slobodan Nedeljković, koji se kao i na ovogodišnjem festivalu vlaške muzike Gergina predstavio svirajući pomalo zaboravljene drombulje.
Gost večeri bio je i mladi laureat Festivala Gergina 2015. godine, Nikola Caranović, učenik MŠ "Stevan Mokranjac", na odseku harmonike, pred kojim je očigledno veoma uspešna karijera.
Pioniri KUD-a Floričika iz Jabukovca, potvrdili su da je vlaška igra i lepa i zahtevna i da se koraci vlaškog kola čuvaju i sa uspehom prenose s kolena na koleno. Rečju, centralni gradski trg je bio ispunjen najlepšim zvucima vlaške muzike, a pesmom su doprinos uspešnosti ove večeri dale solistkinje: Ljiljana Đokić -Nestorović, Žikica Maksimović, Slobodanka Petrović, Elizabeta Dajić i Snežana Čelojević, tačnije, Etno grupa Gergina, čije su interpretacije pratili Saša Dajić, na harmonici, Vitomir Stanojević, na fruli i Bojan Borvičanović - bubanj.
Kulturno nasleđe
Udruženje Gergina formirano je u Negotinu, 15. decembra 2009. godine, sa željom da radi na očuvanju kulturnog nasleđa Vlaha u Negotinskoj i Timočkoj Krajini, ali i čitavoj Srbiji i u okolnim državama u kojima žive Vlasi .
Od pre pet godina, Vlasi svoja prava, u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja, službene upotrebe jezika i pisma, ostvaruju u okviru Nacionalnog saveta Vlaha, u čijem radu od samog početka, aktivno učestvuju i članovi Udruženja Gergina. Do sada su sa uspehom organizovali sedam festivala izvorne vlaške muzike.
Gergina je kreirala vlaško pismo, koje je 24. januara 2012. godine, usvojio Nacionalni savet Vlaha, a Udruženje je štampalo nekoliko knjiga i organizovalo na desetine promocija svojih izdanja za decu i odrasle na vlaškom pismu. Gergina je doprinela, zajedno sa Nacionalnim savetom Vlaha, da se u obrazovni sistem Republike Srbije, uvede predmet Vlaški govor sa elementima nacionalne (vlaške ) kulture, a uz finansijsku pomoć Fonda za otvoreno društvo Srbije, uspešno je realizovala projekat "Afirmacija multikulturalnosti kroz inkluziono obrazovanje vlaške nacionalne manjine".
Jezik
Za svoj rad i doprinos u očuvanju kulture, identiteta i jezika vlaške nacionalne manjine, Udruženje Gergina, na čijem je čelu od osnivanja primarijus doktor Siniša Čelojević, dobilo je 2013. godine, Majsku nagradu opštine Negotin. Treba napomenuti i da je ubrzo nakon formiranja Udruženja Gergina, sa radom počela i vokalna etno grupa istoimenog naziva, koja je za veoma kratko vreme postigla izuzetne uspehe na nastupima, kako u Srbiji tako i u inostranstvu.