TV stanice pokupovali pekari i kafedžije
U našoj rubrici "5 minuta sa"... razgovarali smo sa Silvijom Pašajlić, šefom Dopisništva RTS u Čačku.
Kakva je situacija u srpskom novinarstvu?
- Danas se veruje da svako može biti novinar, zato smo tu gde jesmo. Mnogi zaboravljaju, ili nikada nisu bili ni svesni toga, da je novinarstvo mnogo više nego obično objavljivanje nekog sadržaja, i to sve sve češće diskutabilnih i neproverenih. Takvi sadržaji se danas nazivaju vestima.
Postoji li u Srbiji nezavisno novinarstvo?
- Nezavisno novinarstvo se svodi na fraze, ali činjenica je da finansiranje medija sigurno uslovljava zavisnost, a vlasnici medija su ti koji odlučuju ko će i kako neku informaciju kreirati. Novinari mogu biti nezavisni, ali samo ukoliko se to ne kosi sa mišljenjem vlasnika koji, naravno, bira i urednika.
Kakve su posledice privatizacije medija u Srbiji?
- Nije mi se dopala privatizacija medija, naročito televizijskih stanica. Novi vlasnici često su bili pekari i kafedžije, pa nije mnogo vremena trebalo da shvate da su mediji skupa igračka. Tako su se mnogi vrsni novinari našli na ulici.
Po čemu se razlikuje rad u redakciji i rad na terenu?
- Ti poslovi se ne mogu porediti. Pravo novinarstvo je na terenu. Novinari koji prate događaje susreću mnoge ljude što je, zapravo, pravo bogatstvo.
Mislite li da je beogradizacija svega i svačega zahvatila i medije?
- U potpunosti se slažem, ali dopisnici moraju da se potrude i dokažu da je život važan i u malim sredinama i da tu žive ljudi koji zaslužuju medijsku pažnju.
Šta je to što u medijskom svetu treba promeniti?
- Treba da se poštuju red i principi i da ne može svako biti novinar. Od novinarstva se ne živi, novinarstvo se živi! Kada se vratimo pravim vrednostima društva i struke i postavimo sve na svoje mesto, onda će pravi novinari raditi svoj posao onako kako treba i biće poštovani. Naravno, poštena nadoknada za uspešan rad se podrazumeva.