Čistači prirode sleteli u Čačak
Već godinama unazad sove ušare koje su u velikom broju zagospodarile gradskim parkovima Kikinde su prepoznatljivi simbol grada u koji dolaze mnogi znatiželjnici i ljubitelji ptica kako bi uživali u posmatranju sova.
U međuvremenu broj sova ušara u Srbiji se povećao, a iz dana u dan otkrivaju se i nova staništa ove ptice za koju stručnjaci za poljoprivredu kažu da je veoma korisna.
Tri nova staništa sove ušare nedavno su registrovana i na teritoriji grada Čačka, a najbrojnije jato sova se nalazi u selu Stančići, koje je smešteno između Ibarske magistrale i Zapadne Morave, na pet kilometara od grada.
Samo da ostanu
- Uslugu nam čine ove ptice čisteći od glodara naše njive i dvorišta. Srećni smo što su sove ušare za svoj dom izabrale baš naše selo i treba da učinimo sve da ovde i ostanu - izričiti su meštani Stančića.
- Nismo ni primetila da ih ima jer su se sove nekako nenametljivo naselile na nekoliko stabala breza i zimzelenog drveća i tu provode dane, pod uslovom da ih niko ne ometa. Za sada niko nije prebrojavao sove, ali prema našoj proceni ima ih pedesetak i broj im se iz godine u godinu povećava. Ne smetaju one nama, ne smetamo mi njima i to je najverovatniji razlog što su se odomaćile. Uostalom, mislimo da je dobro što su se naselile u Stančićima jer, kako smo čuli od stručnjaka, jedna sova sa svojim mladima godišnje pojede i do 8.000 glodara. Kada se to pomnoži sa brojem jedinki, onda je jasno koliku korist selo ima od toga što su se sove ušare doselile baš kod nas - kažu meštani Stančića.
Time što su sove ušare izabrale selo Stančići za mesto stalnog boravka, mada su primećena i još dva staništa ove ptice u samom gradu, selo i grad su dobili prirodne čistače prirode.
Mada, u selu još uvek postoji predrasuda o ovim pticama čije se oglašavanje u noći nekada tumačilo kao nagoveštaj nečije smrti.