Balet u hotelu
Da živi u Americi ili Australiji, o Jeleni Đaković bi mediji već uveliko brujali kao mladoj, lepoj i uspešnoj mladoj poslovnoj ženi, koja je za svojih tek 29 godina postigla mnogo toga. Ali, ona živi u Srbiji. Vredno i tiho radi i cenjena je kao da ima 29 godina karijere. A i te kako je mogla da bira i gde će da živi i čime će da se bavi.
Jer, živela je u Americi u dva navrata, u Nju Hempširu i Arkanzasu, a kratko i u Parizu. Govori tečno engleski, španski, francuski i italijanski jezik.
Diplomirala je na Akademiji primenjenih umetnosti na odseku za scenski kostim u klasi profesorke Ljiljane Dragović i odseku za savremeni kostim u klasi profesorke Dijane Macure. Ali, em je izabrala da ostane u svom rodnom Beogradu, em ju je život naveo da se bavi nečim sasvim drugačijim - hotelijerstvom.
Fali zvučno prezime
- Moj san je bio da radim i živim u pozorištu. Na oca arhitektu, povukla sam tu umetničku crtu i kada sam upisala akademiju, taj san je počeo da živi. Ali sve ono što sam zamišljala, promenilo se posle diplomiranja. Ni ocene, ni talenat nisu bili dovoljni jer mi je nedostajalo zvučno i poznato prezime - počinje svoju priču za "Vesti" Jelena Đaković, koja je tako krenula drugim putem.
Prvi posao je dobila na televiziji Avala, zvanično kao asistent kostimografa mada je, kako kaže, više radila scenografiju i produkciju. Odatle je prešla u marketinšku agenciju Kreativa.
Zanat zlata vredi
- U Ameriku sam se vratila na razmenu studenata. Tamo sam naučila i dopunila svoje znanje iz kostimografije. Mi smo na fakultetu u Beogradu crtali, slikali, ali nismo znali da krojimo, šijemo na mašini, pravimo budžet. Ništa što je primenjeno. Srećna sam što sam tamo ispekla zanat od početka do kraja - kaže Jelena.
- Ipak, sve vreme sam razmišljala kako da se vratim kostimografiji. Zahvaljujući podršci časopisa "Kosmopolitan" 2009. godine sam sa koleginicom Draganom Lukić otvorila modni atelje. Radile smo mnogo, ali nažalost, kako ni Dragana ni ja nismo imale "prezime" da nam otvori neka vrata, ovaj san nije dugo živeo. Na kraju sam shvatila da sa svojom diplomom mogu da budem sjajna supruga nekog diplomate, ali da mi za posao neće mnogo značiti.
Iako razočarana, odlučila je da ostane u Beogradu. U njoj je, kako kaže, proradila ona druga strana koju je nasledila od majke, doktora medicinskih nauka, a to je racionalnost, pa se vratila marketingu.
- Zaposlila sam se kao marketing menadžer britanskog fakulteta - London School of Commerce (Londonska poslovna škola). Radila sam na fakultetu u Beogradu, ali sam imala priliku da pomognem u postavljanju i otvaranju fakulteta na Šri Lanci, kao i da držim seminare u Mianmaru. Bio je to dinamičan period tokom kojeg sam mnogo toga naučila, ali što je najvažnije, kod sebe sam otkrila nov prostor za napredovanje - priča naša sagovornica, koja je svoje znanje i talenat nedugo zatim primenila u PR i marketing sektoru tek renoviranog beogradskog hotela Metropol koji su kupili Grci.
Po njenim rečima, konkurisala je za taj posao, jer za nju to nije bio samo hotel, već institucija kulture u Beogradu zbog svoje bogate istorije.
Sačuvati duh
- Novim vlasnicima bilo je potrebno objašnjavati da su Beograđani sentimentalno vezani za njega i da mora da se sačuva njegov duh. Organizovala sam mnogobrojne kampanje, ali mi je najdraža bila sa baletskim ansamblom Narodnog pozorišta, jer sam tako dovela pozorište u hotel, a goste hotela u pozorište - kaže Jelena, koja je tako spojila svoju večnu ljubav - pozorište sa novim poslom - hotelijerstvom.
Kao izuzetno poslovna, kreativna i obrazovana, našla se pred novim izazovom, a to je da sa pozicije direktora prodaje i marketinga udahne vetar u leđa najluksuznijem beogradskom hotelu - Square Nine, smeštenom u srcu grada, gde odsedaju ili obeduju svetske zvezde kao što su Pirs Bronsman, Merlin Menson, Selma Hajek...
Iver ne pada daleko od klade
- U Americi sam prvo živela kao mala, dok je mama tamo radila doktorsku disertaciju. Vratili smo se 1993, kada je cela naša zemlja gorela. Nudili su nam državljanstvo, ostanak, sve, ali moji roditelji nisu mogli da izdrže i gledaju preko okeana šta se događa u Srbiji i vratili smo se kada su svi koji su mogli odlazili iz naše zemlje. Kako ja onda da budem drugačija? - pita se Jelena Đaković.
- Gradimo svoju priču. Ovo je potpuno drugačiji hotel od svih u našoj prestonici, a i mnogo šire. Na divnom je mestu, svaki komad nameštaja posebno je biran, ili je antikvitet ili dizajnerski komad, na zidovima su umesto slika razglednice starog Beograda, hrana je jedinstvena, a trudimo se da usluga uvek bude besprekorna. Volim da budem deo nečega što je posebno i drugačije - kaže ova mlada dama, profesionalac u svakom smislu reči.