ALARMANTNO: Štetne supstance u pelenama i opremi za bebe
Prisustvo hemikalija koje mogu štetno da utiču na zdravlje dece, ustanovljeno je kod 16 od 68 testiranih proizvoda za decu i bebe, pokazuje istraživanje koje su sproveli Asocijacija potrošača Srbije (APOS) i još 10 potrošačkih organizacija, članica krovne organizacije potrošača u EU (BEUC).
U saopštenju APOSA se navodi da rezultati testova pokazuju da neka od hemijskih jedinjenja utvrđena u opremi za bebe mogu biti štetna, čak i ako su u proizvodu prisutna samo u tragovima, zbog čega ta organizacija zahteva hitnu reakciju nadležnih.
Testirano je ukupno 68 proizvoda u šest kategorija, ali APOS nije naveo kada je istraživanje rađeno, kao i imena firmi čiji su proizvodi ocenjeni kao štetni.
Istraživanje je pokazalo da su u tri od 19 bodija pronadeni ftalati, koji su kancerogeni, remete hormone i smanjuju plodnost, a iste hemikalije bile su prisutne i u šest prostirki slagalica, kao i u jednoj tekstilnoj od 14 testiranih prostirki.
U jednoj od 10 ispitanih cucli pronađen je bisfenol A, koji štetno deluje na mozak, dok je od 11 ispitanih uzoraka pelena, u četiri ustvrđeno prisustvo natracena i naftalena koji su kancerogeni i mutageni.
Iz APOSA navode i da je u jednoj od sedam ispitanih prostirki za presvlačenje prisutan inhibitor plamena na bazi hlora, koji je takođe kancerogen i štetno deluje na reproduktivne organe.
Za određene hemikalije nema bezbednih nivoa
APOS od nadležnih zahteva da primenjuju princip predostrožnosti kada je u pitanju regulisanje opasnih hemijskih supstanci, jer za određene hemikalije nema bezbednih nivoa koji se mogu postaviti.
Ta organizacija za zaštitu potrošača zahteva da se zabrani njihovo korišćenje od samog početka, jer je to jedina mogućnost da se smanji izloženost potrošača i okoline štetnim supstancama, kao i da se unapredi nacin informisanja potrošača o prisustvu štetnih hemijkalija u proizvodima koje kupuju.
APOS je najavio da će kroz punopravno članstvo u Internacionalnoj asocijaciji potrošača za istraživanje i testiranje (ICRT), čija je trenutno pridružena članica, nastojati da sličnim istraživanjima, u otvorenom dijalogu sa nadležnim organima, poboljša kontrolu bezbednosti proizvoda, veću transparentnost tržišta i unapredenje konkurencije.