Unesko uvrstio slavu na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
Porodična slava uvrštena je na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, što predstavlja prvi upis kulturnih dobara iz Srbije na ovu listu.
Odluku o upisu slave na Uneskovu listu donio je Međuvladin komitet za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa na redovnom zasedanju održanom danas u sedištu Uneska u Parizu, saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Pomoćnik ministra kulture i informisanja Srbije za međunarodnu saradnju, evropske integracije i projekte Asja Drača-Muntean istakla je da je upis na Reprezentativnu listu Uneska od velikog značaja za srpsku kulturu i njeno nematerijalno nasleđe.
"Ulazak na listu za Srbiju predstavlja izuzetnu čast i prestiž, ali istovremeno znači i obavezu države članice da stvori neophodne uslove za očuvanje nematerijalnog nasleđa na svojoj teritoriji", naglasila je Munteanova.
Srbija je 2010. godine ratifikovala Uneskovu Konvenciju o zaštiti i očuvanju nematerijalnog nasljeđa, a iste godine počela je primena Konvencije i stvoreni su uslovi da Srbija može da predlaže elemente nematerijalnog kulturnog nasljeđa na Uneskovu Reprezentativnu listu.
Za implementaciju konvencije zaduženo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije. Nominaciju Porodična slava za upis na listu pripremio je Etnografski muzej u Beogradu.
Član Nominacionog tima za upis slave u Reprezentativnu listu Uneska Marko Stojanović rekao je na predstavljanju u Parizu da je narodni običaj proslavljanja domaćeg zaštitnika pod nazivom "slava" ili "krsno ime" oblikovan u srpskoj srednjovekovnoj državi.
On je pojasnio da današnju običajno-religisku formu slave praktikuju i pripadnici nekih manjinskih zajednica, te da se značaj slave uvažava i na individualnom i na opštedruštvenom planu, što je štiti, održava i prenosi kroz generacije kao živo nematerijalno nasleđe.
Centar za nematerijalno nasleđe Etnografskog muzeja priložio je Uneskovoj komisiji obimnu dokumentaciju koja na najbolji način ukazuje na značaj slave u srpskom narodu, pre svega kao simbola zajedništva.
Slavski obred sastoji se iz prethrišćanskih, hristijanizovanih i hrišćanskih elemenata, što skupa učvršćuje religijski i nacionalni identitet i podržava kulturnu raznolikost.