Deca u kladionicama bace 300 € nedeljno
Najmlađi pacijent Centra za izlečenje kockarske zavisnosti imao je samo 14 godina kada je postao zavisnik od kocke. Oko 80 odsto mladih bar jednom u životu se kockalo, a stručnjaci upozoravaju da se ovaj problem poistovećuje sa činjenicom da su škole okružene velikim brojem kockarnica i kladionica, i sve više tinejdžera, motivisanih željom za lakim dobitkom, veoma lako postane zavisno.
"Najmlađi pacijent, koji je kod nas zatražio pomoć, imao je 17, a počeo je da se kocka sa 14 godina. Kao većina maloletnika najpre je počeo da uplaćuje tikete u sportskim kladionicama, a kasnije je prešao na rulet. Izgubio je kontrolu, jer je počeo da prodaje stvari iz kuće da bi sakupio novac za uplatu tiketa, ali i da vrati dugove", kaže Jasmina Leković, psiholog Centra za odvikavanje od patološkog kockanja "Život nije igra".
Iako je maloletnicima zabranjeno da ulaze u kladionice, neretko deca daju novac starijima da im uplate tiket.
"Deca prvi put uplate tiket s 10 godina, i to rade preko starijih drugara. Nije retkost da prvi tiket popune s ocem, i to im u početku deluje kao loto ili bingo. Posledice mogu biti katastrofalne", kaže Leković.
Ona dodaje da maloletnici za vikend potroše do 300 evra, a često se zadužuju kod zelenaša, ili prodaju zlato iz kuće kako bi isplatili troškove. Maloletnici se najviše klade tokom vikenda, a dešava se da kradu novac iz roditeljskog novčanika. Misle da će povratiti novac novim ulogom, međutim gube još više i na kraju shvate da su u bezizlaznoj situaciji.
Stanko Matić, predsednik Aktiva direktora srednjih škola, kaže da je nekoliko kladionica u blizini škola zatvoren, ali da đaci i dalje imaju problema s kockom.
"Problem kod učenika najpre uoči razredni starešina, a potom alarmiramo roditelje", kaže Matić.
On potvrđuje da problem sa zavisnošću od kocke imaju i deca u osnovnim školama.