"Pomaži zavičaju, ali se ne vraćaj!"
U selu Dvorištu nadomak Despotovca svaka treća kuća je na privremenom radu u inostranstvu. Tako su i Kama i Dragica Živković 1972. godine otišli u Beč. Kama je radio kao roletnar u firmi Akafleks, čiji je vlasnik Valter Kantorek, a Dragica u obdaništu. Pošto su ušteđevinu uložili u lepu kuću u zavičaju, vratili su se 1996. godine.
U Austriji im je ostala čitava familija. Tamo su i njihova ćerka Irena, koja živi sa suprugom Zvonkom Miljkovićem i sinovima Ivanom i Stefanom, kao i mlađa ćerka Tanja, koja živi sa suprugom Sašom Vasiljevićem i sinovima Filipom i Lukom. Svi rade u privatnim firmama.
- Pokajao sam se što sam se vratio. Doduše, lepše bi bilo da smo svi u našoj zemlji, ali zarade u Srbiji ne mogu da se uporede sa onima u Beču. U stvari, možda bi najbolje bilo da smo svi u Austriji. Bolje je bilo i da smo ušteđevinu uložili u Beču, a ne u zavičaju - navodi Kama za "Vesti".
Njegova supruga Dragica takođe kaže da se pokajala što se vratila u Srbiju, naročito zbog toga što njihovi potomci sve ređe dolaze u zavičaj. Što se tiče posla, ona smatra da za onoga ko hoće da radi posla uvek ima, ali misli da Srbi ne vole da rade, pa da zbog toga i ne zarađuju kao u inostranstvu.
Štrika nošnje i poklanjaDragica i Kama u Despotovcu imaju prodavnicu začina, raznih trava, likera, vinskog sirćeta i čajeva. Dok Dragica u Lisinama preko leta sakuplja bilje za te proizvode, zimi plete i štrika delove narodne nošnje, kape, čarape, šalove, stolnjake, a pravi i lutke razne veličine. |
- Deca nas sada pitaju zašto nismo tamo napravili jednu kuću da unučići ne plaćaju stanove. Doduše, mi smo u Beču kupili stan u srećna vremena kada je on koštao 40.000 šilinga. U njemu sada živi Tanja sa svojom porodicom - kaže Dragica.
Živkovići su mnogo novca dali i za uređenje sela i svim gastarbajterima savetuju da pomažu zavičaju. Oni su najviš donirali za seosku crkvu, čiji je oltar urađen isključivo od njihove devizne ušteđevine.