Muftija: Istorijska prilika za dijalog Srba i Bošnjaka
Predsednik Mešihata Islamske zajednice (IZ) u Srbiji, muftija Mevlud Dudić izjavio je da je sada "istorijska prilika za ozbiljne razgovore" Srba i Bošnjaka, kako bi živeli ne jedni pored drugih, već "jedni za druge".
"Stotinu je teških godina iza nas, a mi treba da gledamo u budućnost. Vreme je da Srbi i Bošnjaci započnu vrlo ozbiljne razgovore ne da bi živeli jedni pored drugih, već da bi živeli jedni za druge. To je istorijska odgovornost Bošnjaka i Srba", rekao je Mevlud Dudić za Betu.
"Šarolikost je naša velika prednost i bogatstvo. Ako ne budemo naše različitost iskoristili u pravom smislu i oni koji žive u Crnoj Gori, u Bosni, u Srbiji, u Makedoniji, bojim se da nam neće biti sretna i dobra budućnost", rekao je Dudić, koji je od januara na čelu IZ u Srbiji i koji je na toj dužnosti zamenio muftiju Muamera Zukorlića.
Prema njegovim rečima, većinsko stanovništvo uvek nosi odgovornost za položaj manjine.
"Mi smo u Srbiji manjina i Srbi kao većinsko stanovništvo snose odgovornost za manjinu, ali u Sandžaku Bošnjaci su većinsko stanovništvo i oni moraju biti odgovorni za manjinsko srpsko stanovništvo. Onaj iz redova Bošnjaka kome je problem Petrova crkva, manastir Sopoćani, Đurđevi stupovi, on nije na pravilan način shvatio svoju veru, svoju
Zašto nismo češće solidarni?U okviru IZ u Srbiji prikupljana je pomoć za postradale u poplavama u Srbiji i Bosni i Hercegovini. "Drago mi je da su muslimani danima i noćima neprestano pomogali, donosili ono što je neophodno. Nikada nisam bio ponosniji nego kada je u svim džamijama pristizala pomoć onima kojima je nephodna. Voleo bih da smo tako solidarni i u drugim prilikama", rekao je Dudić. |
kulturu i civilizaciju", rekao je Dudić i dodao da su u prethodne dve godine "zaustavljeni pritisci" prema muslimanima i Islamskoj zajednici i da to "uliva određenu nadu", ali je dodao da je IZ koju predvodi "ipak u podređenom položaju" kada je u pitanju njen položaj u odnosu na ostale tradicionalne crkve i verske zajednice.
"Hoću da verujem da će nova vlada imati više razumevanja nego što smo imali u prethodnom periodu, kada su brutalno gažena sva verska prava muslimana. Verujem da će novi premijer imati razumevanje i da ćemo početi sa rešavanjem nagomilanih problema", rekao je Dudić i dodao da u tretmanu verskih zajednica u Srbiji i dalje važe "dvojni standardi" i to samo kada je reč o islamskoj zajednici.
Vraćanje imovine
"Za islamsku zajednicu važe jedna pravila, a za druge tradicionalne crkve i verske zajednice druga pravila i to je primena dvojnih standarda. I dalje je na sceni puč koji se desio 2007. godine", rekao je Dudić.
Prema njegovoj oceni, dvojni standardi u tretmanu islamske zajednice ogledaju se i u primeni Zakona o vraćanju imovine verskim zajednicama, jer od 2006. godine kada je taj zakon donet, Islamskoj zajednici u Srbiji nije vraćen "nijedan procenat imovine".
"Srpskoj pravoslavnoj crkvi vraćeno je blizu 50 odsto imovine i mene to raduje. Biću radostan kada svim crkvama i verskim zajednicama, kao i privatnim licima bude vraćena njihova imovina, ali kada je upitanju IZ nijedan procenat nije vraćen i dan-danas se još prodaje ono što isključivo pripada IZ", rekao je Dudić.
Uprkos Ramazanu, muslimani nesrećniDudić je istakao da se tokom proteklog Ramazana, iako meseca radosti, muslimani nisu mogli lepo osećati zbog svakodnevnih žrtava u Palestini, Ukrajini i u drugim delovima sveta. "Ogorčen sam zbog ubijanja nevinih u Gazi i stradanja koja se svakodnevno dešavaju, bilo da je reč o obaranju aviona ili sukobima u Ukrajini, ali čvrsto verujem da toga na ovim prostorima nikada više neće biti", rekao je Dudić.
|