Dijaspora velikog srca i široke ruke
Srpska dijaspora je još jednom osvetlala obraz, sakupivši u vreme teške ekonomske krize, tokom svega mesec dana putem diplomatsko konzularne mreže skoro 21 milion evra za poplavljena područja.
Ova suma je, primera radi 15 puta veća od pomoći koju su Srbiji uputile Sjedinjene Američke Države. Da je humanost prema sunarodnicima i mnogo veća ukazao je generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović, navodeći da u ta sredstva nisu uračunata ona koja su dopremili pojedinci i organizacije, kao i da još nema preciznih informacija o novcu koji stiže posredstvom Pej-pal sistema.
Odalović je na sednici skupštinskog odbora za dijasporu i Srbe u regionu, objasnio da je putem DKP-a za poplavljena područja do sada stiglo 824.000 evra i oko 20 miliona evra u robi.
Država bez strategije za rasejanjeMada je matica više puta zloupotrebila pomoć dijaspore, naši ljudi širom sveta, prema rečima stručnjaka za migracije Vladimira Grečića, uvek u nedaćama prvi priskaču u pomoć i prvenstveno iz patriotskih razloga.
|
Janko Veselinović, predsednik parlamentarnog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu kao važnu ističe činjenicu da su srpska dijaspora, ali i Srbi iz regiona prepoznali tešku situaciju u kojoj se nalazi matica i reagovali odmah posle poplava koje su zadesile Srbiju. On ističe da je zainteresovanost dijaspore da pomogne velika.
- Preko 1.300 udruženja iz dijaspore organizovalo je prikupljanje pomoći. Uključili su se i Srbi iz regiona, što je dokaz da dijaspora ima trajnu vezu sa maticom, ali je neophodno da se prepozna taj potencijal i da država izgradi kvalitetnije institucionalne veze sa dijasporom - kaže Veselinović za naš list.
On ističe da Srbija trenutno nema nijednu instituciju koja treba da bude "most" sa našim sunarodnicima.
Jedan od povratnika u domovinu Andrej Fajgelj, direktor Kulturnog centra Novog Sada, ističe da su poplave ujedinile sunarodnike u matici i dijaspori i bar na tren stvorile sistem koji Srbija nema.
- Problem je kako energiju i želju da se doprinese Srbiji, nastaviti, jer će ona nestati ako nešto ne promenimo u načinu nacionalnog organizovanja - kazao je Fajgelj za naš list.
Do dugogodišnjeg funkcionera Cesida Marka Blagojevića koji je nedavno imenovan za šefa Kancelarije Vlade Srbije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima, "Vesti" nisu uspele da dođu ni posle višednevnih pokušaja i molbi da se javi našoj redakciji. Blagojević se oglasio u medijima posle imenovanja, obećavši da će sva pomoć upućena ugroženima biti transparentna.
Uz veliko hvala rasejanju, dugogodišnji član parlamentarnog odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić ukazuje i da su i Srbi iz regiona napravili podvig, jer iako siromašni i sami pogođeni poplavama skupljali su pomoć za Srbiju.
- Motiv dijaspore nije posledica akcije vlasti i diplomatskih predstavništava, već velika ljubav prema domovini i narodu i čist patriotizam - naglasio je Čotrić za "Vesti".
MILORAD JANCER, ŠVEBIŠ-GMIND: Više pomoći za SrpskuNormalno je da pomažemo. Kada su nastale poplave dva puta sam vozio pomoć u Šamac. Grad je totalno uništen i da imaš milijarde nemaš gde da kupiš. I dalje treba pomagati u robi i hrani a bojim se da je pomoć počela da se zaboravlja. Lepo je što se Vlada Srbije zahvaljuje i mislim da bi dijaspora i dalje trebalo da bude aktivna i to više u Republici Srpskoj. Oni nemaju pomoć ni policije, ni vojske kao u Srbiji. Mi iz Švebiš-Gminda nastavljamo da prikupljamo pomoć. Mislim da treba ići direktno na institucije, na primer škole, vrtiće...
TATJANA SLAĐANA PERNjAK, ŠTUTGART: Domovina stalno u namaLogično je i bilo da najviše pomoći dođe iz dijaspore. Mi nismo u domovini ali je ona u svakom trenutku u nama. Naš cilj i želja da pomognemo našem narodu je toliko jaka da ćemo biti uz njih sve dok je ta pomoć potrebna i za to će se naći i volje i snage. U organizaciji Iz ruku u ruku mi to tako osećamo i drago nam je da smo u mogućnosti da našem divnom narodu pomognemo.
MIĆA ALEKSIĆ, PARIZ: Nesreća nas uvek animiraSvaka nevolja u zemlji, ratno stanje, bombardovanje, zemljotres ili nedavna strašna poplava, odmah nas angažuje. Sva udruženja su se odmah uvezala - kaže Mića Aleksić, počasni predsednik krovne dijasporske organizacije u Francuskoj.
ROMEO MILOŠEVIĆ, EPON: Od nas iz Francuske milion evraRomeo Milošević iz Epona, predsednik Saveza Srba Francuske, kaže da se otadžbina može uvek osloniti na dijasporu i žali što rasejanje nema svoje zastupnike u Skupštini Srbije.
|