Bitka za život male Nađe
Kao lopov bolest se prikrala i poigrava sa životima ljudi, ali i dece. U surovoj igri između života i smrti, ali i borbi sa vremenom žive 39 - godišnji Aleksandar i Angelina Novaković, roditelji devetogodišnje Nađe, obolele od retke bolesti krvi.
Svaki dan provodi u bolnici: Nađa sa mamom Aleksandrom i ćerkom Angelinom
Nije sve izgubljeno i ima nade za Nađu Novaković, obolelu od mijelodisplastičnog sindroma - refraktorne citopenije! Zračak svetla i izlaz iz mračnog tunela bolesti postoji, a da bi se vratila nesputanoj dečjoj igri i odrastanju, Nađi je potrebno 300.000 evra! Nađa može da se izleči samo transplantacijom koštane srži u Nemačkoj ili Italiji. Vremena je malo.
Posetili smo dom Nađinih roditelja Aleksandra i Angeline Novaković, u beogradskom naselju Rakovica.
- Nađa boluje od retke bolesti matičnih ćelija, njena koštana srž je prestala da proizvodi ćelije krvi. Sada živi isključivo zahvaljujući davaocima krvi. Da bi ozdravila neophodna je transplantacija koštane srži u Frajburgu. Do sada smo, za tri nedelje sakupili oko 100.000 evra. To nam daje nadu. Ima humanih ljudi, neznanaca koji iako i sami u besparici i sa tovarom životnih briga na leđima, nesebično pomažu našem detetu u surovoj borbi za život - kaže otac Aleksandar.
Mučne biopsije- Na surov način smo povratili veru u ljude, jer među Nađinim donorima nisu samo naši prijatelji i rođaci već i neki nepoznati ljudi, koji pokazuju spremnost da našoj ćerki pomognu u borbi za život - kaže Aleksandar. |
Iako suočena sa strašnom bolešću, Nađa je puna života.
- Volim školu i učenje. Sedim u prvoj klupi. Moji drugari i učiteljica su uvek uz mene. Kad ne odem u školu zbog bolesti, zivkaju me i nude pomoć, a ja ne mogu da dočekam da ih vidim i da sa njima podelim sve naše male i velike tajne - kaže prerano odrasla devojčica, a roditelji otkrivaju da Nađa ne voli kada pričaju o njenoj bolesti.
- Naš život se okrenuo naglavačke od juna 2013, kada se vratila s rekreativne nastave s nekim modricama po nogama. Tako je počela naša borba na sve ili ništa. Od tada Nađa svaki dan provodi na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj, na Odeljenju hematologije i onkologije - kaže majka Angelina i dodaje:
Bol i sramota zbog apela- Oboje radimo u dobrostojećim firmama, koje su apsolutno stale iza nas i pomažu koliko mogu. Ipak to nije bilo dovoljno i Angelina i ja smo podigli kredit, ali kada nam je doktorka u Frajburgu saopštila koliko košta operacija, Angelina i ja smo bili zatečeni. Sve nam je bilo jasno, ali ipak nismo bili odmah spremni da krenemo u apel za pomoć, jer nema drugog načina da pomognemo Nađi - neveselo otkriva Aleksandar, objašnjavajući koliko mu je neprijatno zbog svih apela za pomoć preko medija. |
- Može da se izleči samo transplantacijom koštane srži. U poslednja tri meseca, živi zahvaljujući primanjem redovnih transfuzija krvi i trombocita - kaže zabrinuta majka, ali kako je Nađa pomno posmatra Angelina pokušava da sakrije sve nedoumice, koje muče Aleksandra i nju, ali ne zaboravlja da se zahvali svima koji su poslednjih meseci, dva puta mesečno donirali krv za njenu ćerku.
- Od početka aprila smo u takoreći "crvenoj zoni", jer se Nađino stanje pogoršalo, pa više ne reaguje na transfuzije trombocita, pa su krvarenja iz usta sve učestalija. Dodatna opasnost su druga krvarenja, koja mogu neposredno da joj ugroze život - neveslo dopunjuje suprugu, Aleksandar.
Poziv donatorimaAko želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmostŽfrvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
Nada i neizvesnost su njihova svakidašnjica. Nađin život je u opasnosti, a nema srodnog davaoca koštane srži, pa će najverovatnije donor biti ona.
- Mi, kao roditelji, nismo odogovarajući donori, ali, ako ne pronađemo nikoga, ja ću dati koštanu srž. Priznajem da me to dodatno opterećuje, ali verujem da će se i pored rizika, jer je ovakav vid transplatacije najteži, ipak sve završiti Nađinim ozdravljenjem i povratku normalnom životu - optimistički kaže majka Angelina, trudeći se da prikrije notu zabrinutosti.