Romi su najdiskriminisaniji u Srbiji
Položaj romske zajednice je bolji u odnosu na prethodne godine, ali su Romi i dalje najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji, ocenjeno je danas na skupu povodom Svetskosvetg dana Roma u Beogradu.
"Romi i Romkinje su najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji. Pokazatelj tog stanja je činjenica da su od svih pritužbi, po svim svojstvima, pritužbe Roma u najvećem broju osnovane", rekla je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.
Ona je istakla da jednu trećinu svih parnica koje je pokrenuo Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, čine slučajevi diskriminacije Roma.
Ipak, broj pritužbi je "jako mali" u odnosu na to koliko je stvarno diskriminacija prisutna, ocenjujući da to govori o nedovoljnoj informisanosti romske zajednice o pravnim mehanizmima koji su im na raspolaganju kada je u pitanju diskriminacija.
Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Vladimir Božović rekao je da je stanje romske zajednice u Srbiji bolje ali da ima još mnogo toga da se uradi na unapređenju položaja Roma.
"Država i njeni organi treba da daju doprinos tome, ali i romska zajednica i njeni legitimni predstavnici", istakao je Božović navodeći da MUP radi na unapređenju saradnje sa manjinskim grupama i da će se ta komunikacija u narednom periodu značajno povećati.
Božović je kazao da i dalje veliki broj Roma traži azil u zemljama zapadne Evrope, ali da je 0,2 odsto tih zahteva prihvaćeno što, kako je ocenio, govori da Romi nisu trpeli represiju i diskriminaciju u toj meri koja bi mogla da utiče na to da se isele.