STRANE ČETIRI I PET PREREGISTRACIJA POLITIČKIH STRANAKA POSLALA U ISTORIJU MNOGE LIDERE DOS
Julovci uporniji od Čovića i Mihajlovića
Partija Mirjane Marković predala zahtev za preregistraciju, što nije pošlo za rukom ni bivšim ministrima u vladi Zorana Đinđića
Ne tako davno pevalo se "JUL je kul", a sada se partija Mirjane Marković, devedesetih najmoćnije žene u Srbiji, našla u grupi onih stranaka koje su u minut do dvanaest na jedvite jade sakupile potpise neophodne za preregistraciju stranke.
Da li će Jugoslovenska levica preživeti novi Zakon o političkim strankama, znaće se tek kada nadležni u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu provere svu dokumentaciju i validnost 10.000 potpisa, kako to nalaže pomenuti propis. Iako odavno marginalizovan i kriminalizovan i to ne samo zato što je Markovićeva sa azilom u Rusiji pobegulja od zakona, JUL je pokazao veću žilavost za opstanak od nekih članica Demokratske opozicije Srbije (DOS).
Do isteka zakonskog roka (23. januar u ponoć) zahtev za preregistraciju nisu podnele partije nekada moćnih DOS-ovih lidera, Socijaldemokratska partija Nebojše Čovića i Liberali Srbije Dušana Mihajlovića, što praktično znači da su ove stranke i na papiru prestale da postoje. Dok se za Liberale znalo da od kada im se lider povukao "hvatajući magle" na Povlenu, nema ništa od stranke, za Čovića se to do poslednjeg momenta nije moglo tvrditi. Pogotovu što je lider sada već nepostojećeg SDP-a i dalje društveno aktivan preko vlasništva košarkaškog kluba "FMP" i neuspelog pokušaja da se nametne Rasimu Ljajiću i njegovoj Socijaldemokratskoj partiji Srbije.
Čovek ne može sam da radi, požalio se Čović pred odlazak u političku istoriju.
- Sa svoje strane učinio sam sve da SDP postoji. Međutim, pored svega ovo je trebalo da se dogodi, jer očigledno da je u SDP-u a i u nekadašnjoj Demokratskoj alternativi bilo mnogo preletača - kaže ključni čovek za Kosovo u Vladi Zorana Đinđića.
U svom prepoznatljivom stilu on ne želi da otkrije da li su gašenjem stranke usahnule i njegove političke ambicije. Na drugoj strani, doskorašnji generalni sekretar LS-a Bratoljub
Janaćković navodi čitavu mrežu stranaka gde će se rastrčati doskorašnji liberali.
- Vrlo brzo na scenu izaći će jedan naš ogranak koji je bio u Obrenovcu - oni će se verovatno registrovati kao "Stranka zelenih Srbije". Neki od onih koji gravitiraju istočnoj Srbiji, aktivni su kroz partiju Boška Ničića "Živim za Krajinu", a pojedinci prelaze u druge stranke - najčešće u DS i SDPS Rasima Ljajića.
Tako su se ove dve stranke pridružile nekadašnjim partnerima iz DOS-a, sada već zaboravljenim partijama Koaliciji Vojvodina Dragana Veselinova, Ligi za Šumadiju Branimira Kovačevića, Laburističkoj partiji Dragana Milovanovića ... ali i večitim opozicionarima marginalne aktivnosti Srpskoj liberalnoj stranci Koste Čavoškog, Srpskoj narodnoj obnovi Mirka Jovića, Srpskoj svetosavskoj stranci Žarka Gavrilovića i Narodnoj stranci Milana Paroškog.
Iako još postoji mogućnost da zahtevi prosleđeni poštom dođu na adresu Ministarstvo za državnu upravu očekuje da će konačan broj zahteva za preregistraciju biti oko 60, što predstavlja tek deseti deo od doskora 600 registrovanih političkih partija. "Čistilište" za političke stranke značiće i manje finansijsko izdvajanje države, ali i ozbiljniju političku scenu, veruje predlagač Zakona o političkim strankama ministar Milan Marković. U narednih osam godina sve registrovane stranke moraće da se dokažu i parlamentarnim statusom, u suprotnom moraće ponovo da prođu postupak preregistracije. Do tada još ćemo se baviti partijama kao što je večiti rezervni glasač demokrata Demohrišćanska stranka Srbije Vladana Batića ili Socijaldemokratska unija Žarka Koraća, jedne od malobrojnih "kombi partija" koje su visoki prag od 10.000 potpisa ovog puta preskočile.
Izbrisane partije pod embargom
|