Srpska lekarka objasnila zašto Đoković mora da jede meso
Šta se događa sa Novakom Đokovićem? Na terenu izgleda umorno, porazi se ređaju od tenisera koje je nekada pobeđivao "žmureći". Povreda lakta, ali i specifična ishrana bez mesa uticali su na to da se nekada prvi reket sveta muči, pre svega na planu fizičke pripreme, da nije ni bleda senka nekada dominantnog tenisera.
Stručnjak za ishranu dr Ana Gifing u intervjuu za informer.rs ističe da potpuno izbacivanje mesa iz ishrane kod sportista šteti telu i umu. Ona objašnjava da pogrešna dijeta sportiste dovodi do slabljenja srca, a onda i moždanih funkcija.
Pročitajte još:
* "Imazu nije mesto u Đokovićevom boksu"
* Opet on: Pepe Imaz u boksu Đokovića
* Šta kaže Nadal senior, da li bi trenirao Novaka?
* Poznato je do kada će Vajda sigurno da bude Novakov trener
Đoković skoro tri godine ne jede meso, a nutricionista Jirg Hezli procenio je da srpski teniser boluje od ortoreksije, bolesti zavisnosti od zdrave hrane, koja šteti telu i umu.
- Proteini u biljkama i mesu su isti, ali se razlikuju aminokiseline. One nisu iste ni u crvenom, ćurećem ili nekoj trećoj vrsti mesa... Zato sportista koji se odrekne mesnih proizvoda mora da koristi suplemente, jer sve korisne materije koje se ne unesu hranom, moraju da se nadoknade. Vitamin B12 je takođe važan, u suprotnom sportista gubi snagu. Isključivanje mesa ne može da mu pomogne - objašnjava dr spec. Gifing i nastavlja:
- Mnogi zaboravljaju da je i srce mišić, pa pogrešnom ishranom i ono slabi, a onda dolazi i do poremećaja moždane funkcije. Sportista treba da jede sve umereno. Svaki sport zahteva drugačiju ishranu, ali atleta ničega ne bi trebalo da se odrekne.
Dr spec. Gifing objašnjava da pogrešno unošenje hrane dovodi i do problema sa varenjem.
- Na primer, ako jedete sirov brokoli, unećete samo neku vrstu vlakana i ništa drugo. Tek kada se termički obradi, izvlači se sve korisno iz ove biljke. Ljudi, takođe, sve više pasiraju i piju hranu, što nije isto kao da je jedu. Žvakanjem se aktiviraju enzimi u telu, ali i u hrani. Ako se hrana pije, ona se ne vari i onda nastaju poremećaji u digestivnom traktu - ističe dotorka Gifing.
- Ortoreksija je ozbiljno psihičko oboljenje koje se pojavilo u skorije vreme. Veoma je zastupljena, a oni koji obole teško se izvlače. To je preterana, neopravdana briga o ishrani. Sličnija je anoreksiji nego bulimiji, koja je nešto blaži oblik psihološkog poremećaja vezanog za ishranu. Ortoreksije ima i kod nas. Sve je zastupljenija jer ljudi koji nisu lekari, blogeri, poznate i javne ličnosti kao recimo Maja Volk pričaju na temu ishrane, a nisu stručni za to - upozorava dr spec. Gifing za "Informer".