0
Nedelja 08.05.2016.
17:55 >> 23:48h

Novak je skinuo špansku krunu Endiju i stavio je sebi na glavu

Posle divovske borbe u finalnom meču Mastersa u Madridu Novak Đoković je nakon dva sata i šest minuta borbe savladao Endija Mareja sa 2:1, po setovima 6:2, 3:6, 6:3, za svoju 29. titulu na turnirima iz serije 1000.

Novi trofej za Novaka

Kada je posle samo pola sata igre Đoković uspeo da osvoji prvi set izgledalo je da neće imati previše problema da dođe do 23. pobede u 32. duelu sa Škotlanđaninom pogotovo jer je u njegovoj igri sve funkcionisalo do perfekcije.

Međutim, samo jedan trenutak nepažnje u drugom setu bio je dovoljan Endiju da napravi brejk, a potom i daga odbrani odnosno dođe do izjednačenja u setovima i uvede ga u odlučujući.

U trećem setu osvajali su se gemovi u serijama, Novak je poveo 2:0, Endi izjednačio na 2:2, a potom je naš teniser izveo poslednju seriju vezanih gemova za vođstvo od 5:2. Imao je Đoković priliku da meč okonča već u osmom gemu trećeg seta, ali je Marej odbranio prvu meč loptu, da bi potom u sledećem imao čak sedam brejk lopti od čega tri vezane.

Uspeo je Novak da odbije sve napade protivnika i da osvoji 17. i 18. poen u devetom gemu trećeg seta finalnog meča u kojem je prvi put dozvolio rivalu da mu uzme jedan set.

Ujedno ovo je bio 64. osvojeni turnir za Đokovića čime se izjednačio sa dve velike legende tenise - Bejrnom Borgom i Pitom Samprasom.

Treći set - Pobeda Novaka Đokovića 6:2, 3:6, 6:3

9. gem - Imao je Marej tri vezane brejk lopta, ali je sve tri Novak anulirao. Potom, četvrtu, petu, šestu i sedmu do koje je došao rival u ovom gemu, da bi potom osvojio 17. i 18. poen u gemu za konačnu pobedu - 6:2, 3:6, 6:3, posle nešto više od dva sata igre

8. gem - Imao je Novak jednu meč loptu na Marejev servis, ali je Endi pronašao tri odlična servisa i naterao Đokovića da servira za meč - 5:3

7. gem - Sigurno Novak dolazi do petog osvojenog gema i sada ga samo još jedan deli od pobede - 5:2

6. gem - Čekao je Novak svoju priliku i dočekao je u šestom gemu kada je iskoristio prvu od dve vezane brejk lopte i sada je vrlo blizu trofeja - 4:2
5. gem - Nije to previše omelo skoncentrisanog Novaka koji ponovo ima gem viška, ali bez brejka - 3:2

4. gem - Marej uspeva da potvrdi brejk i sada smo u potpunom egalu - 1:1 i 2:2 u trećem setu

3. gem - Nije dugo Novak ima prednost pošto je ponovo duplom servis greškom Mareju omogućio ribrejk - 2:1
2. gem - Daleko lakše Đoković je došao do gema na Marejev servis i ponovo ima prednost  - 2:0
1. gem - Mučio se Novak u prvom gemu trećegh seta, ali ga je na razliku ipak dobio - 1:0
Drugi set
9. gem - Nije Marej dao Novaku ni promil šanse da vrati brejk već je iskoristio prvu set loptu te je posle 70 minuta igre rezultat 1:1 (6:2, 3:6).
8. gem - Prebacio je lopticu Novak na Marejevu stranu odnosno moraće Škotlanđanin na svoj servis da proba da dođe do izjednačenja

7. gem - Bez izgubljenog poena Škotlanđanin osvaja i peti gem u drugom setu i sada je na korak od izjednačenja - 2:5

6. gem - Novak ne dozvoljava da Marej tako lako dođe do izjednačenja - 2:4

5. gem - Sigurnim servisima Marej uspeva da potvrdi brejk i okloni opasnost pošto je Novak imao 0:30 - 1:4

4. gem - Tek u 12. gemu Marej je došao do prve dve brejk lopte i iskoristio je drugu, tačnije Novak je napravio duplu grešku pa Škotlanđanin vodi - 1:3

3. gem - Prvi put u meču jedan gem je igran na razliku, ali je Marej uspeo da ga osvoji - 1:2

2. gem - Đoković i dalje ne dozvoljava protivniku brejk loptu - 1:1

1. gem - Prvi put u meču do nekog vođstva dolazi Marej, koji je osvojio svoj servis gem  - 0:1

Prvi set

8. gem - Iskoristio je Đoković drugu od tri vezane set lopte i posle samo pola sata igre Novak vodi sa 1:0 u setovima protiv Mareja. Samo tri poena na svoj servis izgubio je srpski teniser u četiri gema
7. gem - Uspeo je Marej da osvoji drugi gem i tako spreči reprizu Australije - 5:2
6. gem - Novak ne dozvoljava Mareju da ga ugrozi u njegovim servis gemovima - 5:1

5. gem - Još jednim brejkom Đoković dolazi do ogromnih 4:1 i juriša ka prvom setu

4. gem - Škot jednostavno ne može ništa da uradi na Novakov servis - 3:1

3. gem - Upisuje se i Marej na semafor 2:1

2. gem - Đoković lako osvaja svoj gem i podiže na 2:0

1. gem - Već na startu meča Novak je napravio brejk pošto je iskoristio drugu od dve vezane brejk lopte