Uz prvi trofej i prvi problemi
Sredinom 2006. osvojio je ATP turnir u Amersfortu, ali je zbog bolova u leđima predao Nadalu četvrtfinale Rolan Garosa.
U 2005. i 2006. godini Novak Đoković je postao igrač od kojeg je, u velikoj meri, počeo da zavisi uspeh reprezentacije Srbije, a to je bio i period kada je počeo da ređa prve značajnije uspehe na glavnoj teniskoj sceni.
Već u januaru 2005. je odigrao prvi meč na grend slem turniru. Kroz kvalifikacije se izborio za okršaj sa Rusom Maratom Safinom na Australijen openu, kada je ubedljivo poražen. Do glavnog žreba se domogao i na Rolan Garosu i tamo je napravio korak napred - stigao je do drugog kola. Prethodno je poslednji put nastupio na čelindžerima i slavio u San Remu.
I na treći grend slem turnir te sezone Vimbldon stigao je iz kvalifikacija i ponovo je otišao korak dalje u odnosu na prethodni - do trećeg kola. Isti učinak je imao i na US openu, ali tada više nije bilo potrebe da se bori za mesto u glavnom žrebu. Godinu je završio na 78. mestu, kao najmlađi igrač među 100 najboljih tenisera sveta u 2005.
Najmlađi je bio i na kraju sledeće godine, i to u Top 20 - na 16. mestu. U 2006. su stigli i prvi trofeji sa ATP turnira. Sredinom te godine je trijumfovao u holandskom Amersfortu, a to je turnir koji je kasnije preseljen u Beograd i postao Srbija open, pošto ga je otkupila njegova porodica. U oktobru je uzeo i drugu krunu - u Mecu. Bila je to najava za proboj ka samom teniskom vrhu u 2007. godini...
Egzibicija za Avalski toranj
A, pošto je Avalski toranj otvoren, ove godine je Đoković tamo odveo učesnike Srbija opena. |
Inače, prvi meč na glavnoj sceni koji je morao da preda bio je na Rolan Garosu 2005. Ubedljivo je savladao Amerikanca Robija Đineprija u prvom kolu, a onda nije završio meč protiv Argentinca Giljerma Korije zbog problema sa disanjem.
U 2007. nije završio duel u polufinalu Vimbldona sa Nadalom, a posle maratonskog okršaja sa Kipraninom Markosom Bagdatisom koji je prouzrokovao i ogromne probleme sa žuljevima.
U sledećoj godini je veći deo naše reprezentacije "zaradio" u Moskvi virusnu infekciju i povišenu temperaturu, pa je tako Đoković, i pored ogromne želje i napora, morao da preda Rusu Nikolaju Davidenku odlučujući meč osmine finala Svetske grupe Dejvis kupa, iako je vodio sa 2:1 u setovima. Pre željenog kraja je završen i njegov meč kasnije te godine protiv Švajcarca Rodžera Federera u polufinalu turnira u Monte Karlu (bolovi u grlu, vrtoglavica), kao i protiv Amerikanca Endija Rodika, pošto mu je pozlilo u četvrtfinalu Australijen opena početkom 2009. godine.
Vremenom je Novak prebrodio te probleme, postajao je sve spremniji i od tada do danas nije bilo nepredviđenih krajeva, osim u proleće 2010, kada je morao da odustane u četvrtfinalu Srbija opena zbog alergije, protiv Filipa Krajinovića.
To su bili teški trenuci za njega, trpeo je i kritike od pojedinih kolega zbog odustajanja (Španca Tomija Robreda, Rodika, Federera), ali se nije previše obazirao. Nastavio je da radi još napornije kako bi eliminisao nedostatke i dočekao je svojih "pet minuta".
U Pertu sa Anom i Jelenom |