Bojinovićevi advokati spasavaju braću Karabatić?
Advokati koji zastupaju Mladena Bojinovića otkrili su čitav niz proceduralnih propusta koji će najverovatnije dovesti do prekida postupka protiv optuženih rukometaša.
Bojinović je samo jedan od osumnjičenih, među kojima je i Nikola Karabatić, u navodnom nameštanju mečeva i ilegalnom klađenju u francuskom prvenstvu.
Informaciju je ekskluzivno objavio francuski magazin "Point" pozvavši se na ekspertizu Luka Abratkieviča i Izabele Monsenego, advokata optuženog igrača PSŽ-a.
Bojinovićevi zastupnici su pronašli nekoliko rupa u pravilnicima Francuskog rukometnog saveza (FFH) koji će, procenjuju sami, neminovno dovesti do obustave kaznenog postupka.
Prvo i osnovno, njihov klijent neće odgovarati za "veoma težak prekršaj" jer se internet klađenje, u skladu sa Disciplinskom pravilniku FFH-a, smatra samo "običnim", odnosno blažim prekršajem. Jednostavno, FFH-ovi pravilnici su 'nečasnu' radnju u vlastitom propisu propustili da okarakterišu "veoma teškom".
Taj se termin (veoma težak, "en dur"), na primer, redovno koristi na duvanskim proizvodima kojim proizvođači moraju da informišu potrošače o štetnom učinku pušenja.
U Etičkom kodeksu iste organizacije (FFH), donesenom prvog februara ove godine, suspenzija rada za sportiste-kladioničare povezana je upravo sa terminom "veoma težak" prekršaj. Regulatorni vakuum u propisima saveza očigledno će, navode advokati, morati da dovede do obustave procesa.
Pitanje je što će biti sa braćom Karabatić, rukometašima Monpeljea, koje se terete i za svesno organizovanu prevaru.
Postoji, međutim, kako izveštava "Point", druga nekonzistentnost koja bi mogla da spasi i njih. Članak o 'onlajn' klađenju je u FFH-ov Etički kodeks ubačen tek 28. juna ove godine, odnosno mesec i po nakon što su rukometaši navodno manipulisali rezultatom utakmice između Monpeljea i Kesona. Dakle, ne samo da su nečasan čin propustili da verifikuju "veoma teškim", nego su iz FFH-a zakasnili da ga donesu.
"Ukoliko Sudsko veće uvaži našu analizu, optuženim rukometašima ne preti niti kriminalni, niti rizik sportske suspenzije. Eventualno se rukometašima može suditi za povredu radnog odnosa", izjavili su advokati dodavši, međutim, i na to interesantnu caku:
"Istina je da u radnom ugovoru uobičajeno postoji odredba o šteti koju igrači klubu mogu prouzrokovati radnjama poput klađenja, odnosno nameštanja rezultata. Međutim, Monpeljeov trener Patris Kanajer, kao i predsednik istog kluba Remi Levi, bili su svesni početka istrage još tokom juna, kada su i bili intervuisani prvi put od organa vlasni. Imali su, prema odredbama Radnog prava, dva meseca da informišu svoje zaposlene/rukometaše o problemu. Ali, oni su to propustili da učine", rekao je advokat Abratkievič.