0
Četvrtak 27.07.2017.
13:42 >> 15:40h

Streljaštvo: Milici Babić bronza na Evropskom prvenstvu u Bakuu!

Milica Babić se okitila bronzanom medaljom u trostavu (3 puta 20 metaka) u juniorskoj konkurenciji šestog dana Evropskog prvenstva malokalibarskim oružjem u Bakuu. To je treće odličje za Srbiju na ovogodišnjem EP, posle ekipnog zlata seniora pištoljem i srebra Damira Mikeca u pojedinačnoj konkurenciji u istoj disciplini.

Streljački savez Srbije
Naša "bronzana" devojka Milica Babić

Ženska juniorska reprezentacija je u ekipnom plasmanu zauzela osmo mesto. U istoj disciplini danas su se nadmetale i seniorke. Ekipno su osvojile sedmo mesto, a najbliža finalu, na 16. mestu bila je Andrea Arsović. Počele su kvalifikacije sportskim pištoljem za seniorke. Posle prve faze (precizna paljba) Zorana Arunović se nalazi na prvom mestu.

Milica Babić je u kvalifikacijama blistala i u finale ušla kao ubedljivo prva sa 580 krugova (193 klečeći, 198 ležeći, 189 stojeći stav), što je s obzirom za teške vremenske uslove u Bakuu sasvim solidan rezultat. Drugoplasiranu Francuskinju Brode ostavila je šest krugova iza sebe.

Babićeva je odlično je krenula i u finalu. Tokom gađanja iz prvog , klečećeg, stava vodila je trku, ali kad je krenulo pucanje iz ležećeg stava skliznula je sa čelne pozicije, u jednom trenutku se nalazila i na šestom mestu. Pred poslednju fazu finala, stojeći stav, kada počinje i ispadanje, ustalila se na trećem mestu. Malo je nedostajalo da se popne i korak više, jer u trenutku kada ispada trećeplasirana zaostajala je samo 0,2 kruga za drugoplasiranom Norvežankom Dženi Stene. Zlato je ubedljivo osvojila Ukrajinka Ana Ilina.

Babićevoj je ovo prva medalja na velikim takmičenjima, posle tri peta mesta na evropskim prvenstvima, što MK, što vazdušnim oružjem, šestog vazdušnom puškom na ovogodišnjem Svetskom juniorskom prvenstvu... Na prethodnom EP, u Mariboru 2015, bila je peta. Preostale dve članice srpskog tima Sanja Vukašinović i Nevena Armuš su osvojile 42, odnosno 50. poziciju.

U trostavu za seniorke ekipa Srbija je zauzela sedmu poziciju, od medalje ju je delilo pet krugova. Pojedinačno najpreciznija bila je Andrea Arsović na 16. mestu sa 575 krugova. U finale se ulazilo sa 577. Arsovićeva je najbolje od svih učesnica (njih 62) odradila poslednji, stojeći stav (192 kruga), ali nije nadoknadila zaostatak iz prve dve faze kvalifikacija (190 klečeći, 193 stojeći). Dragana Todorović je sa 573 kruga (190, 192, 191) bila 20, a Ivana Anđušić Maksimović je zauzela 38. poziciju (568 krugova).

Dominirale su Britanke. Pojedinačno je trijumfivala Škotlanđanka Seonejd Mekintoš (21 godina), debitant u seniorskim finalima na velikim međunarodnim takmičenjima. Velika Britanija je, neočekivano, osvojila i ekipnu titulu, a uz Seonejd Mekintoš u ekipi je bila i njena pet godina starija sestra Dženifer, koja je u ponedeljak osvojila zlato MK puškom iz ležećeg stava.

Streljacki savez Srbije info
proglašenje osvajača medalja: Milica Baić na postoilju

MK puška trostav (3 puta 20 metaka), juniorke, finale: 1. Ana Ilina (Ukrajina) 453,8 (evropski rekord finala), 2. Dženi Stene (Norveška) 452,6, 3. Milica Babić (Srbija) 442,1, 4. Tatjana Harkova (Rusija) 431,8, 5. Tal Engler (Izrael) 421,4, 6. Žad Brode (Francuska) 405,1, 7. Regin Nesheim (Norveška) 393,4, 8. Danijela Vukadin (Hrvatska) 383,8. Kvalifikacije: 1. Babić 580 (193 klečeći, 198 ležeći, 189 stojeći), 2. Brode 574, 3. Stene 572...42. Sanja Vukašinović 556 (186, 195, 175)... 51. Nevena Armuš 550 (184, 195, 171)... Ukupno 53 takmičarke. Za finale 569. Ekipno: 1. Norveška 1.712, 2. Rusija 1.696, 3. Austrija 1.695, 4. Slovačka 1.692, 5. Ukrajina 1.690, 6. Češka 1.687, 7. Nemačka 1.687, 8. Srbija 1.686... Ukupno 15 ekipa.

Medalja oko vrata: Milica Babić

MK puška trostav (3 puta 20 metaka), seniorke, finale: 1. Seonejd Mekintoš (Velika Britanija) 458,5, 2. Franciska Per (Austrija) 457,3, 3. Jolin Ber (Nemačka) 444,5, 4. Marta Zeljković (Hrvatska) 432,4, 5. Dženifer Mekintoš (Velika Britanija) 423,0... Kvalifikacije: 1. Per 580, 2. S. Mekintoš 580, 3. Stine Nilsen (Norveška) 580... 16. Andrea Arsović 575 (190 klečeći, 193 ležeći, 192 stojeći)... 20. Dragana Todorović 573 (190, 192, 191)... 38. Ivana Anđušić Maksimović 568 (192, 191, 185)... Za finale 577. Ukupno 62 takmičarke. Ekipno: 1. Velika Britanija 1.722, 2. Ukrajina 1.721 (62 unutrašnja centra), 3. Francuska 1.721 (58), 4. Nemačka 1.720, 5. Rusija 1.719 (70), 6. Austrija 1.719 (61), 7. Srbija 1.716... Ukupno 18 ekipa