Vestionline sportski vremeplov za 2. jul
"Vestionline sportski vremeplov" je rubrika kojom ćemo u formi "dogodilo se na današnji dan" podsetiti na neke značajne datume - rođenja poznatih sportista, osnivanja klubova, velike utakmice... svakog kalendarskog dana u godini.
"Plavima" zlato, Sale postao "nacionale"
Iako je celokupna evopska košarkaška javnost predviđala da će megdan u finalu EŠ u Atini podeliti Jugosloveni i Hrvati, naspram plavih su se 2. jula 1995. godine našli sjajni Litvanci predvođeni Sabonisom, Marčuljonisom i novom zvezdom Karnišovasom. U paklenoj atmosferi, pošto su grčki navijači listom bili uz Litvance, naš državni tim je ipak osvojio zlato pobedivši u finalu sa 96:90. Selektor Dušan Ivković je treći put doveo plave do titule bez ijedne izgubljene utakmice (prethodno u Zagrebu i Rimu), a finale će ostati upamćeno po zakucavanju Danilovića preko Sabonisa, neverovatnom serijom „trojki" Aleksandra Đorđevića (devet iz 12 pokušaja) i njegovih 41 poenom, kao i skandaloznom odlukom hrvatskih košarkaša da napuste pobedničko postolje i tako ne sačekaju da Paspalj, Savić, Divac i ostali naši majstori dobiju zlato.
Mirko Nišović
2. jula 1961. godine rođen je Mirko Nišović, naš roslavljeni kaunista. Zajedno sa Matijom Ljubekom osvojio je zlatnu i srebrnu olimpijsku medalju u Los Anđelesu 1984. godine u kajaku dvokleku. Zajedno su pobedili i na Mediteranskim igrama u Splitu 1979. i tri puta bili svetski prvaci, dva puta vicešampioni sveta i jednom "bronzani". Nišović je prvak Jugoslavije u raznim kategorijama bio 30 puta, a osam puta šampion Balkana.
Tihomir Ognjanov
2. jula 2006. godine preminuo je Tihomir Bata Ognjanov, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde i jugoslovenski reprezentativac, član čuvenog "srebrnog" olimpijskog tima iz 1952. i jedno od najboljih desnih krila koje je naš fudbal imao. U Zvezdu je došao 1950. iz subotičkog Spartaka i za četiri sezone odigrao 181 utakmicu, postigao 75 golova i osvojio po dve titule prvaka i trofeja Kupa, a onda se vratio u Spartak gde je završio karijeru. U dresu sa državnim grbom igrao je 28 susreta i sedam puta bio strelac, a pored Olimpijskih igara u Helsinkiju učestvovao je i na Svetskom prvenstvu u Brazilu '50. Po završetku igračke karijere bio je uspešan trener.