0
Petak 30.06.2017.
08:00

Vestionline sportski vremeplov za 30. jun

"Vestionline sportski vremeplov" je rubrika kojom ćemo u formi "dogodilo se na današnji dan" podsetiti na neke značajne datume - rođenja poznatih sportista, osnivanja klubova, velike utakmice... svakog kalendarskog dana u godini.

youtube.com/sp1873
Ilustracija

Poraz od Poljaka na Mondijalu

30. juna 1974. godine uprkos porazu od SR Nemačke „plavi" su još imali šanse da prođu u polufinale Svetskog prvenstva, ali su morali da pobede Poljake. „Vald" stadion u Frankfurtu nam tog puta, međutim, nije doneo sreću kao u onoj „majstorici" sa Špancima. U jeku napada ka golu Tomaševskog, Karasi i Šarmah su se obračunavali u našem kaznenom prostoru, a sudija Glekner se okrenuo na vreme da vidi kako naš as udara Poljaka nogom. Dosudio je penal koji je Dejna u 25. minutu iskoristio kao najlepši poklon. Karasi se iskupio izjednačujućim golom u 44. minutu, ali smo u nastavku još jednom poklekli (Lato, 62. minut) i taj poraz od 1:2 značio je kraj svih naših nadanja u visok plasman na tom Mondijalu.

"Zlatni" gol Olivera Birhofa

Dramatično finale Evropskog šampionata u Engleskoj, u kome su 30. juna 1996, godine megdan podelile reprezentacije Nemačke i Češke, „pancerima" je donelo treću šampionsku titulu i revanš za izgubljeno finale sa Prvenstva Evrope 1976. u Beogradu. Ovog puta na „Vembliju" nije bilo penala, ali je presudio – zlatni gol. „Knedličke" sa Nedvedom, Šmicerom, Kukom... igrale su najbolji fudbal na Starom kontinentu, čak i bile blizu pehara posle vodećeg gola Bergera, ali radovali su se Nemci, zaslugom dvostrukog strelca Olivera Birhofa.

Ronaldo za petu krunu Brazila

Na današnji dan 2002. godine reprezentacija Brazila se peti put našla na fudbalskom Mont Everestu, pošto je u finalu Svetskog prvenstva, koji su prvi put u istoriji zajedno organizovale dve države – Japan i Južna Koreja, savladala Nemačku sa 2:0. Utakmicu je, praktično sam, rešio čovek koji je potpuno podbacio u finalu na prethodnom Mondijalu – Ronaldo. Ako protiv Francuza četiri godine ranije nije bio ni senka najboljeg igrača sveta, onda je na stadionu u Jokohami bacio u očaj sve navijače „pancera", doduše jednom uz malu pomoć golmana Olivera Kana, koga je savladao u 66. i 78. minutu.