Udovičić: Mnogi žele da vode klubove, uprkos dugovima
Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić u intervjuu za magazin "Srpska ekonomija" izjavio je da je privatizacija klubova jedna od mogućnosti za resenje finansijskih problema, ali da je to decenijama unazad samo deklarativan stav klubova i primetio da mnogi i dalje žele da rukovode njima, uprkos velikim dugovima.
- Što se privatizacije klubova tiče, ona jeste jedna od mogućnosti i rešenja, odnosno određen oblik svojinske transformacije. Međutim, to je decenijama unazad samo deklarativan stav klubova, realan konsenzus za to ne postoji. Nije problem klubova, pa i vaterpolo klubova, nastao u poslednje vreme, on se stvarao godinama. Nisam ja trenirao u idealnim uslovima u Partizanu, već i u gorim nego što su danas - rekao je Udovičić.
On je podsetio na činjenicu da je samo država u poslednje četiri godine, na primer u vaterpolo, finansiranjem saveza, uložila više nego dvostruko sredstava u odnosu na period od 2010. do 2013. godine.
- Od odgovornosti ne bežim, ali briga o klubovima je nešto za šta su nadležni savezi i lokalne samouprave, ali i čelnici tih klubova. Zanimljivo je da, i pored takve situacije, ambicije i želje za rukovođenjem klubovima koji su u najvećim dugovima ne prestaju, a "prozvani" da reše probleme su uvek neki drugi, najčešće država. To mora da se promeni.
Udovičić je govorio i o znacaju novog Zakona o sportu, koji je, kako je istakao, rezultat najšireg konsenzusa svih relevantnih činilaca sistema sporta i potreba sporta današnjice.
- Zakonska rešenja imaju za cilj da rekordne sportske rezultate koje imamo pratimo i takvim sistemskim rešenjima koja dalje unapređuju rad, raskidaju sa stečenim lošim navikama i svim pokazanim negativnim aspektima u sportu, ali i da fizička aktivnost bude neizostavan segment života svih nas. Besplatni zdravstveni pregledi za decu od šest do 14 godina, ograničenje visine članarine za maloletne sportiste, prioritetnost finansiranja programa namenjenih deci od strane svih nivoa javnih vlasti, imaju za cilj ukidanje negativnog trenda da sport bude privilegija dece bogatih.
Prema njegovim rečima, neophodno je jasno razlikovanje profesionalnog i amaterskog statusa u sportu, obaveznost postojanja realnih, a ne fiktivnih ugovora, javnost transfera, regulisanje statusa menadžera u sportu....
- Pored toga, depolitizacija sporta, ograničenje da jedan čovek može da obavlja samo jednu funkciju u sportu i da funkcija u sportu nije privilegija, već odgovornost i obaveza, imaju za cilj ukidanje sistema nastalog u prethodnim decenijama doživotnih i nezamenljivih i svemogućih funkcionera čiji se efekat rada ne ocenjuje i ne meri, već se njihov status ne menja, bez obzira na rezultate.
Ministar je prokomentarisao i turbulencije u Olimpijskom komitetu Srbije priliko izbora naslednika Vlade Divca na mestu predsednika.
- Olimpijski komitet Srbije je nevladina organizacija koja samostalno funkcioniše kao krovna organizacija svih nacionalnih saveza olimpijskih sportova. Konsenzus svih najviših predstavnika olimpijskih sportova je ono što očekujem, jer danas, kada imamo trostruko veći broj medalja u odnosu na 2012. godinu u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima (2012. je osvojeno 12, 2016. je osvojena 37 medalja!), ne sme se dozvoliti da sportisti ispaštaju, ne samo u odnosu na proces priprema za Tokio - poručio je Udovičić.