Utorak 06.05.2014.
00:33
Beta A

SP u snukeru: Šampion je Mark Selbi!

Treći igrač sveta Mark Selbi je osvojio prvi put u karijeri Svetsko prvenstvo u snukeru, pošto je večeras u Šefildu pobedio branioca titule Ronija O'Salivena rezultatom 18:14.

Mark Selbi i Roni O'Saliven

Selbi je drugi put igrao u finalu na Krusiblu i prvi put je osvojio . On je prethodno 2007. godine igrao u finalu, kada je izgubio od Džona Higinsa sa 13:18. Sa druge strane, O'Saliven, trenutno 33. igrač na svetskoj rang listi, šesti put je igrao u finalu i prvi put je poražen.

To je bilo sedmi duel Selbija i O'Salivena u finalu nekog turnira i četvrta pobeda Selbija.

O'Saliven je u nedelju bolje počeo meč, poveo je sa 3:0 i 10:5, ali je Selbi uspeo da veže dva frejma i nastavak dočeka sa tri frejma zaostatka. On je u ponedeljak u popodnevnom delu programa popravio igru, nastavio je seriju i preokrenuo na 11:10, a prednost od jednog frejma sačuvao je uoči poslednjeg dela meča (12:11).

O'Saliven je uspeo da osvoji prvi frejm u nastavku i izjednači, ali je njegov protivnik osvojio tri uzastopna i poveo sa 15:12. Petostruki svetski šampion se primakao na 14:15, ali više od toga nije mogao da uradi, pa je Selbi osvojio svoju četvrtu rangirnu titulu u karijeri.

Selbi je na putu do finala pobedio Majkla Vajta sa 10:9, Alistera Kartera sa 13:9, Alana Mekmanusa sa 13:5 i Nila Robertsona sa 17:15. O'Saliven je do finala pobedio Robina Hala sa 10:4, Džoa Perija sa 13:11, Šona Marfija sa 13:3 i u reprizi prošlogodišnjeg finala Berija Hokinsa sa 17:7.

Selbiju je pored trofeja pripalo i 300.000 funti, a O'Salivenu 125.000 funti.