Vestionline, Beta A

Kimi Raikonen pobedio u trci za VN Australije

Vozač Lotusa, Finac Kimi Raikonen, pobedio je danas na prvoj ovosezonskoj trci Formule jedan za Veliku nagradu Australije koja se vozila u Melburnu.

Prvi prolazi kroz cilj na stazi u "Albert Parku" - Kimi Rajkonen

Tokom trke sedam vozača se smenjivalo u vođstvu, a Raikonen je u 43. krugu drugi put preuzeo vođstvo koje je do kraja sačuvao. On je trku završio za jedan sat, 30 minuta, tri sekunde i 225 stotinki.

Drugi je bio Španac Fernando Alonso iz Ferarija sa 12,451 sekundi zaostatka, dok je treći kroz cilj prošao aktuelni svetski šampion, Nemac Sebastijan Fetel iz Red Bula, sa 22,346 sekundi zaostatka za pobednikom.

On je danas krenuo sa pol pozicije, pošto je tokom noći u kvalifikacijama ostvario najbrže vreme, a iza njega su bili Mark Veber, Luis Hamilton i dvojac iz Ferarija.

Prva tri mesta u današnjoj trci osvojili su vozači koji su tokom karijere osvajali svetski šampionat u Formuli jedan. Četvrto mesto zauzeo je vozač Ferarija Felipe Masa, ispred Luisa Hamiltona iz Mercedesa i Marka Vebera iz Red Bula.

Vozači Fors Indije Adrijan Zutil i Pol di Resta zauzeli su sedmo i osmo mesto, deveti je bio vozač Meklarena Dženson Baton, a Roman Grožan iz Lotusa zauzeo je 10. mesto.

Rajkonen, Alonso i Fetel na pobedničkom postolju

Raikonen je trku završio posle dva zaustavljanja u boksu, dok su njegovih šest najbližih pratilaca tri puta išli u boks. Finac je ostvario 20. pobedu u Formuli jedan i tako postao 15. vozač u istoriji kome je to pošlo za rukom.

Raikonen je trku počeo sa sedmog mesta, ali je posle dobrog starta uspeo da se domogne četvrte pozicije.

Alonso je dobro vozio, u nekoliko krugova ostvario je najbrže vreme, a u 34. krugu, kada je Raikonen drugi put otišao u boks, preuzeo je vođstvo, ali ga je prepustio Fincu kada je treći put morao na zamenu guma. On se na stazu vratio kao treći, iza Raikonena i Zutila.

Trostruki uzastopni šampion Fetel tokom trke nijednom nije uspeo da zapreti, pošto je posle samo sedam krugova morao da ode u boks na zamenu guma.

Mercedes je pokušao sa strategijom od dva zaustavljanja u boksu, ali nije uspelo, pa je Hamilton morao treći put da se zaustavi i posle toga je zauzeo peto mesto.

Naredna trka Formule jedan vozi se 24. marta za Veliku nagradu Malezije na stazi Sepang.