Reli Dakar uništava fosile stare 20 miliona godina
Naučnici su digli glas protiv poznatog relija Dakar zato što vozači prilikom trke oštećuju prastare fosile.
Reli će u januaru 2013. proći kroz Peru i Čile, i veruje se da može ozbiljno da ošteti fosile stare 20 miliona godina u pustinji Ocucaje.
Paleontolozi i arheolozi napravili su detaljnu analizu posle ovogodišnjeg relija, kada su učesnici čuvenog takmičenja oštetili važna nalazišta u oblasti Ica u Peruu.
"Točkovi automobila oštećuju fosile. Posle prošlogodišnjeg nadmetanja ostali su mnogobrojni polomljeni kosturi sisara. Trasa relija praktično ide duž nalazišta veoma važnih fosila", izjavio je Vildoso Karlos, direktor peruanskog paleontološkog instituta.
Njegov kolega Mejer Holinger, direktor paleontološkog muzeja, upozorio je organizatore na problem, ali oni se nisu mnogo potresli. Jedan od problema je i što vozači “skraćuju” rutu prolazeći kroz zaštićena područja.
"Delovi pustinje posle takmičenja ostaju u užasnom stanju. Gledaoci ostavljaju tone smeća. Organizaotori bi trebalo da pronađu drugi put", smatra Honinger.
Pošto je reli tokom burne istorije imao mnoštvo fatalnih incidenata, nije baš čudno što se organizatori ne obaziru mnogo na fosile. Čak 24 takmičara poginula su tokom godina, većinom motociklisti, kao i nekoliko desetina gledalaca ili ljudi koji su se slučajno zatekli na pogrešnom mestu, a za mnoge od njih i ne postoje precizni podaci.
Reli je nekad bio poznat kao Pariz-Dakar, međutim, zbog ugrožene bezbednosti u Mauritaniji 2008. nije održan, a od 2009. pod sadašnjim imenom vozi se u Južnoj Americi.