Čembersu ukinuta doživotna - može na Olimpijadu
Sud za sportsku arbitražu (CAS) saopštio je danas da odluka Olimpijskog komiteta Velike Britanije (BOA) o doživotnoj zabrani takmičara nije u skladu sa pravilima Svetske anti-doping agencije (WADA).
To znači da će britanski sprinter Dvejn Čembers i biciklista Dejvid Milar ovog leta takmičiti na Olimpijskim igrama u Londonu ukoliko izbore normu.
"Veće je presudilo da odluka BOA nije u skladu sa pravilima WADA. To potvrđuje sudska praksa koja je ustanovljena prošle godine nakon spora između Američkog olimpijskog komiteta i MOK-a", kaže se u saopštenju CAS-a.
WADA je inače protiv odluke BOA da atletičarima zabrani učešće na Igrama, nakon suspenzije zbog dopinga.
BOA je 2003. godine izrekla Čembersu doživotnu suspenziju na olimpijskim turnirima, a dobio je i dvogodišnju zabranu takmičenja u atletici, pošto je bio pozitivan na anabolički steroid tetrahidrogestrinon (THG).
Čembers se vratio takmičenjima i osvojio zlatne medalje na dvoranskim prvenstvima Evrope 2009. i 2010. godina, dok je Milaru suspenzija istekla pre osam godina.
WADA kritikovala BOA zbog istrajavanja na svom pravilu
Svetska antidoping agencija (WADA) optužila je danas Britansku olimpijsku asocijaciju (BOA) da "baca mnogo vremena i novca" na neuspešni pokušaj da održi svoju doživotnu suspenziju sa Olimpijskih igara za dopingovane.
Generalni direktor WADA Dejvid Hauman rekao je danas da je BOA trebalo da odustane od svog pravila pre nekoliko meseci, kao i da od početka nije bila u pravu što je odstupila od opšteg pravila u svetu.
BOA je slučaj vodila do Suda za sportsku arbitražu (CAS) koji je u ponedeljak presudio da je britanski pravilnik nevažeći jer suštinski donosi drugu kaznu za jedan prekršaj, kao i da nije u skladu sa pravilnikom WADA.
"Kad se sve sabere, potrošili su mnogo vremena i mnogo novca i dobili su neizbežan rezultat", rekao je Hauman i dodao da BOA do 18. maja mora da opozove svoje pravilo, da ne bi bila prijavljena Međunarodnom olimpijskom komitetu, zato što nema pravilnik u skladu sa WADA, što je obaveza svih nacionalnih komiteta.
CAS je u oktobru odbacio pravilo MOK da zabrani učešće na Olimpijskim igrama sportistima koji su zbog dopinga bili suspendovani duže od šest meseci, takođe navodeći da bi to bila druga kazna za isti prekršaj. |