Srbija i Hrvatska čuvaju Jugoslaviju
Srbi neprikosnoveni u vaterpolu i odbojci, Hrvati u rukometu, dok je do odličja na OI, SP i EP u ekipnoj konkurenciji stigla još jedino Crna Gora.
Dve decenije je prošlo od raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, ali i danas se, s vremena na vreme, začuju nostalgični uzdasi o sportskoj snazi te države, uz pitanje - šta bi bilo da su reprezentacije ove zemlje u raznim sportovima ostale na okupu.
Ako se saberu pojedinačni rezultati bivših SFRJ republika, može s pravom da se tvrdi da bi Jugoslavija bila veoma uticajna sportska sila. U ovom trenutku, Srbija je aktuelni prvak Evrope u odbojci, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, a vlasnici kontinentalne titule su i vaterpolisti Hrvatske. Takođe, zaživela je ideja o zajedničkim takmičenjima u klupskoj konkurenciji, prvenstveno zbog kvaliteta - Jadranska liga u košarci postoji već deset godina, a razvijaju se regionalna takmičenja u rukometu i vaterpolu, dok u fudbalu to najteže ide - i dalje se vode diskusije "za i protiv".
Teniski bum
Taj uspeh su ostvarili i Hrvati, koji se takođe ponose teniserima poput Gorana Ivaniševića, Gorana Prpića, Marija Ančića, Ivana Ljubičića i Iva Karlovića. |
U nekadašnjoj državi, posebno mesto zauzimali su kolektivni sportovi, pa je zanimljivo pogledati ko je i šta zadržao od tog, nekada veoma uspešnog trenda. U obzir su uzete medalje sa najvećih takmičenja, a to su seniorska svetska i evropska prvenstva, kao i Olimpijske igre.
Glavnu reč vode Srbija i Hrvatska, i to tako što jednima "pripadaju" odbojka, vaterpolo i košarka, a drugima rukomet i fudbal. Ukupno, naša zemlja je osvojila 43 odličja (14 zlata, 12 srebra i 17 bronzi), a Hrvatska 24 (5-8-11). Jednu medalju je uzela Crna Gora (ne računajući one iz zajednice sa Srbijom), dok Makedonija, Slovenija i Bosna i Hercegovina još uvek čekaju da se popnu na pobedničko postolje. Države nastale na prostoru nekadašnje SFRJ su bile olimpijski šampioni u rukometu (dva puta) i odbojci, prvaci sveta u vaterpolu (tri puta), košarci (dva puta) i rukometu (jednom) i osvojile su evropske titule u vaterpolu (pet puta), košarci i odbojci (po tri puta). Ali, krenimo redom...
Ubedljivo najtrofejniji sport je vaterpolo, a tu naša zemlja (računajući i Saveznu Republiku Jugoslaviju i Državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, čiji je Srbija naslednik) ima srebro i dve bronze sa OI i po dva odličja sva tri sjaja sa SP, dok je na EP tri puta bila pobednik, još dva puta igrala u finalu i jednom bila treća. Hrvatska je poražena u finalu OI, dok je slavila u finalu SP, sa kojeg ima i dve bronze, a sa EP je pokupila zlato i dva srebra. Takođe, i Crna Gora je bila evropski prvak.
Košarka je jedan od onih sportova koji su nazivani nacionalnim u nekadašnjoj zajedničkoj državi, a u kojem je i danas bitno biti bolji od ostalih. Kada se izuzmu dve države kojih danas više nema (SSSR i SFRJ), onda su na vrhu po broju zlatnih medalja na EP Srbija i Litvanija, koje imaju po tri najsjajnija odličja, uz po tri srebra i jednu bronzu. Naš nacionalni tim je neprikosnoven u igri pod obručima u odnosu na komšije, pošto je uzeo i dva svetska zlata u poslednjih 20 godina i srebro na OI. Jedino Hrvatska može da se poredi, pošto ima srebro sa OI, bronzu sa SP, kao i dva treća mesta na kontinentu. Ostali su daleko ispod, a četvrtim mestom mogu da se pohvale Slovenija 2009, pa Makedonija 2011, na EP u Litvaniji, na kojem je učestvovalo svih šest republika nekadašnje SFRJ.
Odbojkaški pelcer se najbolje primio u Srbiji, pa je tako naša zemlja u 2011. postala prvak Evrope, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, uz brojne medalje u mlađim kategorijama, kao i na drugim međunarodnim takmičenjima. O značaju srpske odbojke govori i pozicija Aleksandra Boričića, predsednika OSS-a, koji je prvi potpredsednik Evropske odbojkaške konfederacije (CEV). Naš nacionalni tim je u prethodne dve decenije nanizao još po jedno zlato i srebro, kao i četiri bronze sa kontinentalnih takmičenja, a ima i olimpijsko zlato i bronzu, srebro i bronzu sa SP. Dame su, pored zlata, osvojile i srebro na EP, kao i svetsku bronzu. "Na crtu" mogu da im stanu jedino Hrvatice, koje su devedesetih godina 20. veka tri puta zaredom bile vicešampionke Evrope.
U rukometu je sve jasno, tu je glavna Hrvatska. Reprezentacija ove zemlje osvojila je dva olimpijska zlata, kao i jedno svetsko, uz tri bronze, a ima i jedno srebro i dve bronze sa EP. Do odličja su stizali još jedino reprezentativci SRJ, i to dva puta do bronze na SP i jednom na EP. Uz to, naše rukometašice su bile bronzane na SP.
I na kraju - fudbal, sport u kojem su očekivanja često daleko iznad onoga što se dobije na kraju takmičenja, a vlasnici jedine medalje su Hrvati - bronze sa SP.
I samo učešće na velikim turnirima predstavlja uspeh za nacionalne timove sa prostora nekadašnje SFRJ, a interesantno je da će u baražu za EP 2012 u Poljskoj i Ukrajini učestvovati čak tri - Crna Gora, Hrvatska i BiH. Moglo je da ih bude i četiri, ali je po "orlove" kobna bila - Slovenija.
Hrvati najuspešniji na OI
"Rukometna fantazija" na Balkanu
Šampionska žetva u vaterpolu
Muški sport u SFRJ
Ženski sport u SFRJ |