2
Utorak 23.08.2011.
18:26

Srbiji četiri medalje sa Univerzijade

U kineskom gradu Šenzenu završene su 26. Letnje univerzitetske igre u kojima se takmičilo 10.603 sportista iz 151 zemlje u 24 discipline i ukupno je podeljeno 968 medalja.

Damir Mikec

Čast Srbije u Kini i gradu Šenzenu odbranili su košarkaški, vaterpolisti i strelci koji su osvojili medalje. Zlatnim odličjem se diče košarkaški i vaterpolisti dok su strelaci osvojili dve srebrne medalje.

Damir Mikec doneo je prvu medalju spskim studentima-sportistima na Univerziajdi u Šenženu osvojivši srebro u gađanju malokalibarskim pištoljem. Mikec je ušao u finale kao treći ali je posle dobrog plej-ofa zauzeo drugo mesto iza strelca iz Koreje Dae Miung Lija a ispred takmičara iz Kine Žiažie Maija.

Zorana Arunović donela je drugu medalju univerzitetskoj selekciji Srbije u Šenženu. Ona je osvojila srebro u disciplini malokalibarski pištolj pogodivši ukupno 785,8, osnbosno 583 kruga.

Košarkaška selekcija Srbije osvojila je zlato na Univerzijadi u Šenženu, pošto je u finalu savladala Kanadu sa 68:55. Srbija je pre dve godine najsjajnije odličje osvojila trijumfom u finalu nad Rusima.

Vaterpolo reprezentacija Srbije takođe je osvojila zlatnu medalju na Univerzijadi pošto je u finalu savladala selekciju Rusije sa 11:8. Ovo je druga medalja za srpski studentski vaterpolo pošto je u Beogradu pre dve godine osvojena bronza.
Kada se podvuče crta možemo da budemo zadovoljni ostvarenim rezultatom i sa četiri osvojene medalje.

Naravno, najviše osvojenih medalja, tačnije pravu žetvu napravili su domaćini, koji su ukupno osvojili 145 medalja, od čega 75 zlatnih, 39 srebrnih u 31 bronzanu. Drugi po uspešnosti bili su Rusi sa 132 medalje, Japanci su uzeli 87, a Južno Koreanci 79. Amerikanci su došli do 50 medalja.

Od ukupno 151 zemlje učesnica njih 58 je osvojilo maker jednu medalju, kap što je recimo Kenija, Grčka, Mozambik ili Švedska.

Sama Univerzijada je trajala od 12. do 23. avgusta, a obeležila je velika vrućina, pošto je u Šenzenu u proseku dnevna temperature bila 35 stepeni celzijusovih.
Po prvi put u istoriji Univerzijade je učestvovalo više od 10 hiljada sportista.

U 306 takmičenja I 24 discipline, prvo zlato u Kini osvojio je italijanski plivač Simone Rufini, a poslednje zlato pripalo je Park Jong-Hiunu iz Južne Koreje u tekvondu.

Oboreno je 14 rekorda Univerzijade,sedam u plivanju,šest u biciklizmu i jedna u streličarstvu. Po prvi put sun a Univerzijadi bile discipline kao što su; golf, dizanje tegova, šah, aerobik itd.

Domaćini Univerzijade su pored sportskih takmičenja organizovali i niz kulturnih događaja, kojih je bilo više od 100 uglavnom u univerzitetskom selu, a oko 80 njih su bile odrađene uživo, moda, muzika i pozorište.

Naredna Univerzijada održaće se 2013. godine u Rusiji, tačnije gradu Kazanju prestonici republike Tatarstan.

Utorak 23.08.2011. 22:30
Браво, свака част! Бар неку лепу вест да прочитамо.