0
Nedelja 31.07.2011.
14:00 >> 15:55h

SP: Lohteu peto zlato, svetski rekord za Jang Suna

Na svetskom šampionatu u plivanju američki plivač Rajan Lohte osvojio je titulu u disciplini 400 metara mešovito što je njegova peta zlatna medalja, a istim odličjem okitili su se Britanac Lijam Tankok, Amerikanka Džesika Hardi, Šveđanka Tereza Alshamar, kao i Kinez Jang Sun koji je oborio svetski rekord na 1500 metara.

Rajan Lohte

Američki plivač Rajan Lohte osvojio je titulu u disciplini 400 metara mešovito na prvenstvu sveta u Šangaju.

Ovo je njegovo peto zlato na šampionatu, posle trijumfa na 200 metara slobodno, ledjno i mešovito, odnosno u štafeti 4x200 mešovito.

Lohte je deonicu preplivao za 4. 07,13 sekundi, ispred zemljaka Klerija Tajlera koji je osvojio srebro sa 4. 11,17 sekundi.

Bronza je pripala Japancu Huji Horihatu u vremenu 4. 11,98 sekundi.

Kinezu Jangu Sunu svetski rekord na 1500m slobodno

Kineski plivač Jang Sun oborio je svetski rekord u disciplini 1500 metara slobodno na prvenstvu sveta u Šangaju.

Sun je dominirao toko cele trke i doneo još jednu zlatnu medalju domaćinu šampionata sa vremenom 14.34,14, čime je za 42 stotinke nadmašio dosadašnji rekord Amerikanca Grenta Haketa.

Drugo mesto i srebrnu medalju osvojio je Kanadjanin Rajan Kohren sa 14.44,46, dok je bronza pripala Djerdju Kišu iz Madjarske u vremenu 14.45,66 sekundi.

Ovo je drugi svetski rekord na šampionatu u Šangaju, nakon što je Amerikanac Rajan Lohte poboljšao sopstveni rekord na 200 metara mešovito.

Tankok odbranio zlato na 50 metara leđno

Britanski plivač Lijam Tankok odbranio je titulu u disciplini 50 metara leđno na prvenstvu sveta u Šangaju.

Tankok, šampion i sa prethodnog prvenstva u Rimu deonicu je preplivao za 24,50 sekundi, ispred Francuza Kamila Lakura koji je osvojio srebro sa 24,57 sekundi.

Bronza je pripala Gerhardu Zandbergu iz Južne Afrike u vremenu 24,66 sekundi.

Zlato za Hardi na 50 metara prsno, Soni treća

Američka plivačica Džesika Hardi osvojila je titulu u disciplini 50 metara prsno na prvenstvu sveta u Šangaju.

Hardi, svetska rekorderka u ovoj disciplini, preplivala je najkraću deonicu za 30,19 sekundi, ispred Ruskinje Julije Efimove koja je osvojila srebro sa 30,49 sekundi.

Bronza je pripala šampionki na 100 i 200 metara prsnim stilom Amerikanki Rebeki Soni u vremenu 30,58 sekundi.

Šveđanki Alšamar zlato na 50m slobodno

Švedska plivačica Tereza Alšamar osvojila je titulu u disciplini 50 metara slobodno na prvenstvu sveta u Šangaju. Ovo je druga medalja na šampionatu za iskusni Šveđanku, nakon što je u trci na 50 metara leptir osvojila srebro.

Alšamar je deonicu preplivala za 24,14 sekundi, ispred Holanđanke Ranomo Kromoviđojo koja je osvojila srebro sa 24,27 sekundi. Bronza je pripala još jednoj Holanđanki Marlen Veldhuis u vremenu 24,49 sekundi.

Amerikanki Bajzel zlato na 400 metara mešovito

Američka plivačica Elizabet Bajzel osvojila je zlatnu medalju u disciplini 400 metara mešovito na prvenstvu sveta u Šangaju. Ona je veoma ubedljivim nastupom donela Amerikancima 15. zlatnu medalju sa vremenom za 4.31,78 sekundi, ispred Britanke Hane Majli koja je osvojila srebro sa 4.34,22 sekunde.

Bronza je pripala svetskoj rekorderki i olimpijskoj šampionki, Australijanki Stefani Rajs u vremenu 4.34,23 sekunde.

Amerikancima zlato u štafeti 4x100 mešovito

Američki plivači osvojili su zlatnu medalju u štafeti 4x100 metara mešovito, isplivavši poslednju trku na šampionatu u Šangaju za 3:32,06 minuta.

Američka štafeta u sastavu Nikolas Toman, Mark Ganglof, Majkl Felps i Natan Adrijan, za samo 20 stotinki nadmašila je Australijance (Stokel, Rikard, Hugil, Magnusen), koji su osvojili srebro rezultatom 3:32,26 minuta.

Bronza je otišla u ruke Nemcima (Meuv, Foldver, Starke, Biderman), koji su u cilj ušli u vremenu 3:32,60 minuta.