Ministarka: Sistemsko uređenje sporta
Ministarka omaldine i sporta Snežana Sanardžić Marković izjavila je danas da Predlog zakona o sportu, predviđa sistemsko uređenje sporta i sportske aktivnosti, na moderan i efikasan način.
Samardžić Marković je obrazlažući taj predloženi akt u Skupštini Srbije rekla da je sport sistem vrednosti koje svako društvo treba da razvija jer sport ima "zdravstvnu, promotivnu, ekonomsku i naučnu dimenziju".
Ona je rekla da je malo toga ostalo isto u odnosu na važeći zakon iz 1996. godine, koji kako je istakla, u mnogo čemu ne prati potrebe današnjice, zbog čega je bilo neophodno doneti novi kako bi se stvorio sistem u kom će svi znati svoje mesto u sporu.
Ministarka je istakla da je najveći broj sugestija uvršten u tekst zakona, preporuke sportskih saveza, nevladinih organizacija, vladinih tela, ali se radna grupa oslanjala i na standarde evrpskih država.
Samardžić Marković je obraćajući se poslanicima kazala da je predlog usaglašen sa evropsim zakonodavstvom, i da je to zakonsko rešenje "srpski model sporta" ali istovremeno i moderan evropski zakon.
"Cilj zakonskog rešenja je uvođenje sistema u sport u skladu sa savremenim zahtevima", rekla je ministarka navodeći da je normiranje sportske stvarnosti bitno drugačije i zahtevnije od normi iz zakona 1996.
Među novinama su obavezno osiguranje za sportiste u slučaju nesreća, obavezni pregledi svih sportista. Predlog Zakon uređuje i oblast finansiranja sporta na svim nivoima, a posebnu pažnju posvećuje i školskom sportu.
Zakonskim rešenjem je, kako je navela ministarka, uvodi se Nacionalni savet za borbu protiv nasilja na sportskim terenima, kako bi se sprečilo nasilje na spotskim događajima.
Važeći zakon o sportu je na snazi od 1996, a predlog novog zakona, koji mesecima privlači pažnju sportske javnosti, i pored niza javnih rasprava nije doveo do približavanja stavova, pa tako samo fudbalski klubovi Crvena zvezda i Partizan najavljuju podnošenje više od 20 amandmana.
Naročito su sporni delovi zakona vezani za privatizaciju klubova i mogućnosti da se promeni namena sportskih objekata.
Ovaj zakon bi trebalo da definiše piramidalne strukture sporta, kako na državnom tako i nevladinom nivou, ali i da stvori osnovu za donošenje i implementaciju dugoročne Strategije razvoja sporta.
Cilj zakona je i afirmacija autonomije sportskih saveza, unapređenje stručnog rada, kao i stvaranja uslova za povećavanje bavljenja sportom svih uzrasnih kategorija. Predlog zakona podržava i podstiče bavljenje vrhunskim sportom, unapređuje zdravstvenu zaštitu sportista i definiše njihova osnovna prava i obaveze.
Zakon obezbeđuje planiranje i izgradnju potrebnih sportskih objekata i štiti njihovu namenu.
Cilj zakona je, takođe, da razvije i unapredi školski sport, a da formiranjem Nacionalnog saveta spreči nasilje, nedolično ponašanje i negativne pojave u sportu.
Zakon definiše i uslove za organizovanje sportskih takmičenja, decentralizuje pojedine državne funkcije u oblasti sporta i vrši nadzor.