Nemaju samo ptice krila!
Ovaj sport spada u ekstremne, oprema je skupa kao i obuka, ali zadovoljstvo i utisci su - nemerljivi.
Apsolutni prvak u paraglajdingu, na domaćem i svetskom nebeskom svodu, Goran Đurković iz Vršca, govori o lepoti letenja, veštinama kojima vlada i razlozima zašto leti. Paraglajderisti, čini se, jedini pored ptica imaju krila...
Pa, kako uspevaju da savladaju sve te visine i strahove?
"Prvo i osnovno, svi imaju strah od visine, to je nešto prirodno, kao i svaki strah od nepoznatog, pa verovatno zato paraglajding spada u red najopasnijih sportova. Ali, ja ne bih rekao da je to najopasniji sport. Postoje neka pravila, kojih se pridržavamo, a onda je paraglajding, u stvari, siguran, interesantan, atraktivan... Jednostavno - lep. Paraglajding je jedan od najmlađih vazduhoplovnih sportova i jedan od najlakših i najjednostavnijih načina da ostvarite svoj san o letenju. Ovaj sport se intenzivno razvija i širi u poslednjih petnaest godina i sve više uzima maha u sportskom vazduhoplovstvu. Sve što vam je potrebno jeste dobra volja i malo slobodnog vremena, a ono što dobijate je mogućnost velikih avantura, putovanja, izazov i pogled na neverovatne lepote predela iznad kojih letite".
Kada je počeo da se bavi paraglajdingom? Obuka je sigurno duga i ozbiljna...
"Paraglajdingom se bavim od svoje 13. godine. Naravno, moja obuka je bila detaljna, duga i sigurna, korak po korak. Moj instruktor Dragan Palinkašević Paki imao je mnogo strpljenja sa mnom. Kada sam ovladao tehnikom letenja, svaki let je bio sve bolji i bolji, viši i interesantniji. Uvek sam postavljao sebi neke zadatke i težio da ih ostvarim. Uspevao sam u tome, ali njih uvek ima, novih i zahtevnijih. Verovatno zato se još uvek bavim paraglajdingom".
Vršački klub je jedan od poznatijih u ovom delu Evrope. Đurkovićev doprinos tome bio je velik, ne samo po uspesima već i po angažovanju...
Precizno sletanje |
"Sportski paraglajding klub Berkut iz Vršca osnovan je 2006. godine. Uz pomoć kluba pokušavao sam da omasovim paraglajding u Vršcu, koji ima prirodne uslove za bavljenje ovim sportom. Od osnivanja do sada klub je nagrađen Poveljom grada Vršca, dva puta je bio vicešampion Srbije, nekoliko puta prvi na otvorenim međunarodnim takmičenjima. Klub je bio i organizator nekoliko međunarodnih takmičenja, državnog prvenstva 2009. godine, a sada je dobio organizaciju Svetskog kupa, u martu 2011. godine".
Vršac je, izgleda, prava sredina u svakom smislu?
"Vršac je odavno poznat kao vazduhoplovno mesto. Znamo da je 1972. godine u Vršcu održano Svetsko prvenstvo u jedriličarstvu. Konfiguracija vršačkih planina, usled odgovarajućeg vetra, savršeno je mesto za jedrenje, koje je najpotrebnije vazduhoplovima bez motora. Zato ovde rado dolaze mnogi piloti iz Srbije i inostranstva".
Ne poriče strah od letenja pre bavljenja paraglajdingom, uostalom, šta je onda potrebno da bi se neko "prevario" i počeo da se bavi ekstremnim sportom?
"Na početku bavljenja paraglajdingom potrebno je samo voleti letenje, imati veliku volju da saznate kako je leteti. Sve ostalo dolazi samo. Što se tiče eventualnih kritičnih situacija, spomenuću samo da u opremi imamo i rezervni padobran, koji do sada nisam ni razmišljao da otvorim, osim kada je u pitanju redovno prepakivanje. Kritičnih situacija je bilo, ali na obuci i samim letenjem se stiče iskustvo kako ih prevazići, kada i kako pravovremeno reagovati, pa i otvoriti rezervni padobran. Nažalost, nesreće se dešavaju kao i u gomili ostalih sportova. Veliki procenat nesreća uzrokovan je ljudskim faktorom, oprema je gotovo stoprocentno sigurna. Sam pilot je onaj koji odlučuje u kojim uslovima leti i da li su oni optimalni za njegovo iskustvo. U ovom sportu nema mesta za sujetu i dokazivanje. Dok god ste toga svesni, uživaćete u lepoti slobodnog letenja", zaključio je Goran Đurković.
Zadovoljstvo nema cenu
"Paraglajding jeste skup sport, ali to je najjeftiniji vid vazduhoplovstva", tvrdi Goran Đurković. "I, mislim da je mala cena za to što pruža. Obuku možete da završiti za 600 evra, a oprema se kreće u zavisnosti od kategorije i proizvođača, od 2.000 pa do 4.000 evra, koliko treba odvojiti za profesionalnu opremu. Paraglajding je vrlo atraktivan sport, samim tim se mnogo koristi u turističke svrhe. Postoji tandem - paraglajder, kojim svaki zainteresovani turista može da proba letenje sa instruktorom...". |