2010: Rukometaši, plivači razočarali, strelci i karatisti odlični
Rukometni savez Srbije ne može da se na kraju 2010. godine pohvali dobrim rezultatima, pošto su seniori Evropsko prvenstvo u Austriji završili na 13, a seniorke isto takmičenje u Danskoj i Norveškoj na 14. mestu.
Ni klupski rukomet nije imao više uspeha. Srpski klubovi u Evropi nisu zabeležili nijedan značajniji rezultat u evrokupovima, a domaća liga privlači sve manje pažnje javnosti.
Pomak na planu daljeg razvoja i napretka našeg rukometa nazire se posle vesti da je Srbija dobila domaćinstvo seniorskog šampionata Evrope za žene 2014. godine kao pregovora sa savezima u okruženju u vezi formiranja regionalne lige.
Najbolje rezultate u pojedinačnim sportovima imali su strelci, koji su na Svetskom prvenstvu u Minhenu osvojili sedam medalja - jednu zlatnu, četiri srebrne i dve bronzane. Najsjajnije odličje u disciplini vazdušni pištolj osvojila je sportistkinja godine u izboru nacionalne "olimpijske kuće" Zorana Arunović. Sa srebrnim medaljama iz Minhena su došli muška reprezentacija i Andrija Zlatić u disciplini vazdušni pištolj, a ženska selekcija i Arunović u disciplini malokalibarski pištolj."Bronza" je pripala muškom državnom timu i Nemanji Mirosavljevu u trostavu. Mirosavljev, Zlatić, Arunović i Damir Mikec su ujedno prvi srpski sportisti koji su obezbedili vize za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine.
I srpski karatisti mogu da se pohvale godinom na izmaku. Na šampionatu sveta, koji je održan u Beogradskoj areni reprezentacija Srbije osvojila je tri zlatne i jednu bronzanu medalju. Slobodan Bitević je postao prvak sveta u kategoriji do 84 kilograma, Dejan Umičević je bio najbolji u kategoriji preko 84 kilograma, a na pobedničkom postolju našao se i muški tim u borbama. Bronzano odličje pripalo je Milošu Jovanoviću u kategoriji do 75 kilograma.
Atletičari su imali beld nastup na prvenstvu Evrope u Barseloni. Najbolji plasman ostvarila je Dragana Tomašević, koja je u bacanju diska osvojila šesto mesto. Ivana Španović u skoku u dalj, Asmir Kolašinac u bacanju kugle, Goran Nava u trci na 1.500 metara i Tatjana Jelača u bacanju koplja učestvovali su u finalu, a Igor Šarčević i Mihail Dudaš pobrali su simpatije nastupom u desetoboju.
Plivači su, za razliku od 2008 i 2009. godine u 2010. ipak malo razočarali. Ipak, naš najbolji plivač svih vremena, Milorad Čavić, zbog povrede i operacije leđa propustio je šampionat Evrope u Budimpešti, a od 15 predstavnika Srbije jedini zapaženiji rezultat ostvario je Ivan Lenđer, koji je bio osmi na 50 metara delfin.
Inače, čitava 2010. godina protekla je u znaku obeležavanja velikog jubileja - 100 godina od osnivanja Srpskog olimpijskog kluba, a u novembru je Beogradu dodeljenja organizacija 39. Skupštine Evropskih olimpijskih komiteta. Gosti Beograda bila su mnoga poznata imena svetskog sporta, kao i predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog.