0
Četvrtak 13.04.2017.
18:40 >> 21:32h

"Metla" Zvezde u finalu: Crveno-belima titula i plasman u Evroligu (VIDEO)

Košarkaši Crvene zvezde treći put uzastopno su šampioni ABA lige pošto su u finalnoj seriji regionalnog takmičenja savladali Cedevitu sa 3:0 nakon trijumfa u trećem meču odigranom u Domu sportova od 77:61 (22:18, 24:21, 19:9, 12:13). Uz trofej Zvezda je izborila i novi plasman u Evroligu pa će i sledeće sezone u Beogradu gostovati najbolje evropske ekipe.

aba-liga.com/KK Cedevita
Dženkins i Dangubić ponovo su odradili veliki posao u odbrani

Uzbuđenja na ovom meču trajala su samo do polovine druge četvrtine pošto je domaća ekipa dobrim šutem za tri poena držala priključak i čak imala vođstvo od 33:30, ali onda je Crvena zvezda "stegla" u odbrani i serijom 13:0 došla do dvocifrene prednosti koju manje više nije ispuštala do kraja utakmice.

Kada se na kraju prvog poluvremena povredio i Rašar Džejms postalo je jasno da Zagrepčani teško mogu do preokreta, a da će titula ponovo na Mali Kalemegdan nagovestila je i treća četvrtina koju su crveno-beli dobili rezultatom 19:9.

I jednima i drugima preostalo je da odrade poslednjih 10 minuta koji su bili i najneefikasniji u celoj seriji (13:12 za domaćina). Pobeda je potpuno zasluženo pripala gostima koji su u celoj sezoni pretrpeli samo dva poraza, od Partizana u ligi i od Budućnosti u plej-ofu uz čak 30 pobeda.

Najefikasniji u redovima Crvene zvezde bili su Tomspon sa 14 i Simonović sa 13 poena, dok je na drugoj strani jedini sa dvocifrenim učinkom bio Toni Katić sa 12 poena.

Cedevita - Crvena zvezda 61:77 (18:22, 21:24, 9:19, 13:12)

Cedevita: Džejms 9, Krušlin 5, Katić 12, Babić 7, Žganec 2, Musa 6, Bilan 4, Šurna 6, Begić 2, Tomas 8.

Crvena zvezda: Volters 11, Tomspon 14, Dangubić 6, Mitrović 5, Lazić 8, Dobrić, Simonović 13, Rakićević, Dženkins 8, Gudurić 4, Kuzmić 6, Bjelica 2.

Titulu MVP finalne serije dobio je Čarls Dženkins koji je odlično odmenio Stefana Jovića na poziciji plejmejkera.

Tok meča:

Četvrta četvrtina

KRAJ - Cedevita - Crvena zvezda 61:77, Klub sa Malog Kalemegdana odbranio je titulu prvaka u regionalnom takmičenju i ponovo će igrati u Evroligi kao predstavnikmovog regiona
39. minut - Katić smanjuje na 58:77, slavlje navijača Zvezde kojih ima 30-ak u Domu sportova već je počelo
38. minut - Dva minuta do kraja - 56:77
37. minut - Na isti način uz faul pogađa i Simonović - 53:76
36. minut - Novi poeni za Tompsona 2+1 - 53:73
34. minut - Krušlin dugom dvojkom smanjuje na 53:70
33. minut - Novi poeni Voltersa za prvo vođstvo od 20 poena razlike - 50:70
32. minut - Marko Tomas otvara 4/4 sa dva poena - 50:65, vraća Simonović trojkom - 50:68

Treća četvrtina

30. minut - Samo devet poena Cedevite u trećem periodu, dok je Zvezda ubacila 19 pa u poslednju deonicu ulazi sa ogromnih 17 poena viška. Nova titula je na vidiku

28. minut - Dva minuta poenterskog odmora Zvezde prekinuta su zakucavanjem Kuzmića, a onda trojka Dženkinsa - 48:65

26. minut - Volters za maksimalnih +16 - 44:60
24. minut - Sušni period u napadu Zvezde domaći nisu iskoristili - 42:53, a onda je usledila trojka Lazića - 42:56
22. minut - Pet vezanih poena Dženkinsa za maksimalnih +14 - 39:53
21. minut - Prve poene u 3/4 postiže Tompson - 39:48
21. minut - Drugo poluvreme počelo je izgubljenom loptom za Zvezdu i lošom informacijom za navijače domaćeg tima pošto je Rašar Džejms ostao u svlačionici zbog povrede ligamenata

Druga četvrtina

20. minut - Zvezda na poluvreme nosi sedam poena prednosti, pre svega zbog dobre ihgre u odbrani i ukradenim loptama u drugoj polovini druge četvrtine - 39:46. Po sedam poena postigli su Volters i Simonović, po šest Dangubić i Tomspon, kod domaćih najbolji je Džejms sa  devet poena.
20. minut - Ponovo Volters u poslednjem minutu, sada je trojka - 39:46
19. minut - Serija domaćih 6:0 - 39:43
17. minut - Džejms prekida niz gostiju sa četiri vezana poena - 37:43
17. minut - Seriju Zvezde nastavio je Simonović sa dva penala i trojkom - 33:43

16. minut - Nova ukradena lopta Dženkinsa, kontra i zakucavanje Dangubića - 33:38

16. minut - Šest vezanih poena Tompsona - 33:36
15. minut - Problem za Zvezdu, treća lična greška Kuzmića - 33:30
14. minut - Simonović zakucava posle ukradene lopte - 31:30
14. minut - Izjednačio je Dangubić, a onda nova tri poena za Cedevitu, Tomas - 31:28
14. minut - Trojku pogađa i Džejms za maksimalnih +2 za domaćina - 28:26
13. minut - Prvi put vodi Cedevita, trojkom Krušlina od tablu - 25:24
11. minut - Na poene Katića odgovorio je Lazić - 20:24

Prva četvrtina

10. minut - Volters je uzep loptu pod Zvezdinim košem prešao ceo teren i pogodio u poslednjoj sekundi - 18:22

9. minut - Prve poene postiže i Volters - 16:18, a onda i Gudurić - 16:20

8. minut - Šurna sa 3+1 poravnava na 14:14

7. minut - Trojkom Babića domaći se vraćaju u igru - 10:14
6. minut - Zvezda poenima Mitrovića dolazi do +7 - 5:12
4. minut - Prvi poeni za domaćina, Žganec - 2:8, a onda i trojka Babića - 5:8
3. minut - Trojku pogađa i Luka Mitrović - 0:8
2. minut - Prvu trojku pogađa Lazić - 0:5
1. minut - Meč je počeo pogocima Ognjena Kuzmića sa penala - 0:2