0
Petak 02.12.2016.
18:39 >> 22:08h

Lekcija Litvanaca očajnoj Zvezdi

Šesti poraz crveno-belih u Evroligi, a već treći u Beogradu. U 10. kolu evro elite, Žalgiris je očitao lekciju očajnoj Crvenoj zvezdi - 88:79 pred više od 7.000 navijača u "Pioniru" i ostvario četvrti trijumf, prvi na gostovanjima.

Tanjug
Milko Bjelica raspoložen protiv Litvanaca, ali nedovoljno za trijumf u "Pioniru"

Četa Dejana Radonjića bila je favorit pre utakmice, svi su već upisali pobedu domaćinima, ali... Litvanski šampion je bio bolji veći deo meča, u finišu kažnjavao očajna rešenja u napadu crveno-belih. Zvezda je igrala na mahove. Nekoliko dobrih minuta Simonovića i Bjelice u prvom i Dangubića i Voltersa u drugom poluvremenu, bilo je malo za pobedu.

CRVENA ZVEZDA: Volters 15, Dangubić 16, Mitrović, Lazić, Simanić, Dobrić, Simonović 16, Dženkins 5, Gudurić 1, Jović 4, Kuzmić 3, Bjelica 19.

ŽALGIRIS: Pangos 5, Lekavičijus 6, Valinskas, Vesterman 7, Seibutis 2, Motum 9, Milahnis 19, Lima 4, Kavalauskas 20, Ulanovas 14.

U 28. minutu - možda i momenat koji je odlučio pobednika. Marko Simonović je dobio četvrtu ličnu grešku, a onda i burno reagovao, dobio tehničku, i morao je na klupu. Do tada, sjajno krilo je bilo veoma raspoloženo, ali taj nesmotreni potez iskusnog košarkaša odredio je dalji tok meča. Zvezda je zahvaljujući Dangubiću, Voltersu i Bjelici bila u igri do 35. minuta, a onda su se gosti odlepili i lako trijumfovali.

Zvezdini bekovi kao da nisu ni postojali. Lazić, Dženkins i Gudurić su postigli mizernih 6 poena, bilo je i čak 11 promašenih slobodnih bacanja (Kuzmić čak 5), Jović u krizi već nedeljama, pa sa takvim učincima nije mogla da se pobedi skromna ekipa litvanskog šampiona.

U prvom poluvremenu je sa pet trojki blistao Milahnis, a u nastavku su centar Kavaluskas i odlični plej Ulanovas vodili goste do prvog trijumfa u gostima, a Zvezdi zadali muke jer u nardednih pet, šest kola, četa Dejana Radonjića imaće težak raspored.

I pored poraza, navijači Zvezde su pesmom i apluazima ispratili izabranike Dejana Radonjića. Sledeći meč, crveno-beli igraju u Istanbulu protiv Fenerbahčea (četvrtak, 18.45).

40. minut - Zvezda je i šesti put poražena u Evroligi. Očajnih poslednjih sedam, osam minuta Zvezde.
38. minut - Trojka Dangubića, za nadu - 79:84. I Dangubić mora na klupu zbog pet ličnih grešaka. Ulanovas ne greši sa linija slobodnih bacanja.
37. minut - Ulanovas pogađa - 74:82. Gosti sve bliži pobedi.
36. minut - Kuzmić promašuje oba slobodna bacanja. Gosti u seriji - 73:80. I Bjelica promašuje slobodna bacanja - 74:80.
35. minut - Kavalauskas već 16 poena - 73:76. Novi laki poeni Kavauskasa, Žalgiris na +5 - 78:73.
34. minut - Žalgiris na +3 - 74:71. Bjelica oba puta siguran sa linije slobodnih bacanja - 73:74. Drama u "Pioniru".
33. minut - Ulanovas vraća prednost gostima - 70:71. Bjelica poentira posle dugo vremena, njegovih 16 poena - 71:71.
32. minut - Prvi poen Guduruća na meču posle tehničke Sejbutisa - 67:69. Trojka Nejta Voltersa, Zvezda opet vodi - 70:69.
31. minut - Lekavičijus pogađa trojku - 66:69.
30. minut - Posle tri četvrtine, 66:66. Drama u "Pioniru"
29. minut - Ulanovas, izjednačenje - 61:61. Motum, za novo vođstvo Žalgirisa - 61:63. Trojka Voltersa - 64:63.
28. minut - Simonović je dobio četvrtu, pa onda i petu, tehničku, zbog prigovora, veliki hendikep za najboljeg igrača Zvezde - 61:59.
26. minut - Nova trojka Dangubića - 59:55. Motum smanjuje - 59:57. Jović vraća Zvezdi + 4 - 61:57.
25. minut - Trojka Dangubića - 56:51, najveća prednost Zvezde. Milahnis na koti 17 - 56:53.
24. minut - Dangubić pogađa uz faul gostiju - 53:50.
23. minut - Trojka Simonovića, već 16 poena - 50:47. Vesterman vraća trojku - 50:50.
21. minut - Prvi poeni Dangubića. Trojka Bengasa - 46:45.
20. minut - Prvi poeni Jovića - 44:42 na meču. Kraj poluvremena - 44:42.
19. minut - Ulanovas pogađa, opet serija gostiju - 39:42. Novi poeni Bjelice, uz faul, već 15 poena, novo izjednačenje - 42:42.
18. minut - Kavaluaskas, devet poena, odličan ispod koša - 39:40.
17. minut - Bjelica, već 12 poena, 37:35. Serija 10:0 domaćina. Milhanis raspoložen, peta trojka - 37:38. Opet Simonović - 39:38.
16. minut - Novi poeni Bjelice - 32:35. Koša Dženkinsa uz faul - 35:35.
15. minut - Bjelica pogađa uz faul - 30:35.
15. minut - Poeni Sejbutisa - 25:33. Simonović već 11 poena - 27:33. Vulanovas, 27:35. Zvezda nikako da napravi seriju.
14. minut - Sjajan prodor SImonovića, već devet poena - 25:31.
13. minut - Vesterman pogađa, četvrti poen Francuza - 23:28. Kavalauskas pogađa uz faul, Žalgiris ne da Zvezdi da se primakne - 23:31.
12. minut - Kavaluskas pogađa ispod koša - 18:26. Simonović fauliran u šutu za tri poena, pogađa dva bacanja - 20:26. Volters pogađa uz faul, Zvezda samo na -3 (23:26).
11. minut - Simonović je uneo živost u napad Zvezde, poeni u kontri - 18:24.
10. minut - Trojka Simonovića, publika se probudila - 14:24. Volters uz zvuk sirene pogađa. Kraj prve četvrtine - vodi Žalgiris 24:16.
9. minut - Bjelica smanjuje, njegov peti poen - 11:20.
8. minut - Nova trojka Milahnisa, četvrta na meču - 9:18. I Motum pogađa, +11 za goste - 20:9.
7. minut - Trojka Bjelice, posle serije gostiju 10:0 - 9:15. Zvezda loša u napadu.
5. minut - Opet Lima, Žalgiris vodi 12:6. Kuzmić primašuje oba bacanja. Opet Milahnis, trojka - 6:15.
4. minut - Druga trojka Milahnisa - 6:8. Lima, mini serija gostiju - 5:0.
3. minut - Dženkins siguran sa linije slobodnih bacanja - 4:2. Milahnis pogađa pvu trojku na meču - 4:5. I Gudurić siguran sa slobodnih bacanja - 6:5.
2. minut - Kuzmić počinje sa prvim poenima - 2:0. Prvi poeni za goste, Vesterman - 2:2.
1. minut - Utakmica je počela. Startna petorka Zvezde: Jović, Dženkins, Gudurić, Bjelica i Kuzmić.
Pre početka utakmice, tradicionalno, nije se čula himna Evrolige od huka sa tribina. U "Pioniru" igla nema gde da padne. Više od 7.000 navijača.

Na startu Evrolige, Zvezda je poražena od Darušafaka u "hramu srpske košarke".