0
Petak 26.02.2016.
19:26 >> 22:50h

Pao Efes: Zvezda na pragu četvrtfinala Evrolige

U Istanbulu se provukao, ali u Vršcu Anadolu Efes nije imao šta da traži. Crvena zvezda je u fantastičnoj atmosferi "Milenijuma" pobedila četu Dušana Ivkovića 91:82 i stigla na korak do sna - zvanog četvrtfinale Evrolige. Ovo je peti trijumf srpskog šampiona u grupi E. Ovom velikom pobedom, crveno-beli su pobegli turskom timu dva trijumfa, uz bolji međusobni skor, šest kola pre kraja druge faze najjačeg klupskog takmičenja Starog kontinenta.

Tanjug
Marko Gudurić blistao je u finišu meča u Vršcu (Foto: Arhiva)

Kada je bilo najteže, kada nije bilo "Pionira", kada su mnogi sumnjali u ovaj tim posle debakla u Kupu Radivoja Koraća, četa Dejana Radonjića je pokazala pravo lice pobednika. Osim finiša druge četvrtine, kada su gosti imali osam poena prednosti, u ostalom toku meča, Zvezda je briljirala i potpuno nadigrala četu Dušana Ivkovića.

8. Darušafaka 2-6

Odlučujuću prednost, crveno-beli su stekli sredinom poslednje četvrtine. Na semaforu je pisalo 71:71, kada je minut inspiracije imao Nemanja Dangubić. Postigao je bek Zvezde trojku i u kontri poentirao i podigao "Milenujum" na noge. Ono što je Dangubić počeo, završio je Marko Gudurić, koji je blistao u finišu. Njegova trojka za 83:73, dva minuta pre kraja, rešila je pitanje pobednika. Za četiri minuta, domaćin je napravio seriju 12:2.

Osim Šarića, i donekle Diblera i Osmana, gosti su bili indisponirani. Skupoceni turski tim pao je u grotlu dvorane u Vršcu. Sada ni četvrtfinale Evrolige nije samo san za srpskog šampiona, nego je java, na dohvat tuke. Verovatno još dve pobede dele crveno-bele od velikog uspeha.

Svi u redovima Beograđana su blistali. Micić je opet sjajno odmenio rovitog Jovića, Cirbes i Miler su pogađali kada je trebalo, Lazić i SImonović imali su odlične epizode, kao i Štimac u prvom poluvremenu. Ipak, meč vineri su bili Dangubić i Gururić, koji su odveli Zvezdu do petog trujumfa u Top 16 fazi Evrolige.

Naredne nedelje, Zvezda gostuje lideru grupe Fenerbahčeu.

CRVENA ZVEZDA: Kinsi 5, Rebić, Dangubić 7, Lazić 10, Micić 13, Tejić, Simonović 7, Gudurić 14, Jović 2, Miler 15, Cirbes 14, Štimac 4.

ANADOLU EFES: Tajus 4, Bajkan, Balbaj 7, Braun 2, Osman 18, Batuk, Šarić 19, Korkmaz 3, Ertel 2, Dibler 16, Danston 11, Duveroglu.

40. minut - Osman smanjuje - 85:77. Simonović siguran sa linije slobodnih bacanja - 87:77. Dibler pogađa trojku - 87:80. Gudurić stavlja tačku na pobedu crveno-belih. Četvrtfinale Evrolige na dohvat ruke za crveno-bele. Velika pobeda Zvezde.
39. minut - Trojka Gudrurića - 83:73. Opet Gudurić - 85:73. Osman smanjuje - 85:75.
38. minut - Micić pogađa, 80:73. Još dva minuta i 20 sekundi do kraja. Zvezda ima sve u svojim rukama.
37. minut - Šarić smanjuje - 78:73.
36. minut - Cirbes siguran sa linije slobodnih bacanja, Zvezda pravi seriju 7:0 za manje od minut igre.
35. minut - Miler ima 4 lične greške. Zvezda nije iskoristila tri poslednja napada. Sreća, pa i gosti igraju loše. Šarić predkida seriju - 71:71. Dangubić pogađa trojku i poentira u kontri - 76:71.
33. minut - Danston poentira pored Cirbesa - 67:69. Efes je izašao iz bonusa. Dangubić i Micić vraćaju prednost Zvezdi - 71:69.
32. minut - Cirbes izjednačuje - 65:65. Ertel ponetira prvi put tek u 32. minutu - 65:67. Cirbes u seriji - 67:67.
30. minut -  Balbaj pogađa trojku - 61:65. Cirbes pogađa ispod koša, osma poena Nemca. Kraj treće čevrtine - 63:65.
29. minut - Micić pogađa, 61:60. Tajus zakucava, klackalica u "Milenijumu" - 61:62.
28. minut - Miler konačno pogađa dva slobodna bacanja - 59:60.
26. minut - 12 poena Milera - 56:58. Miler promašuje dva slobodna bacanja.
25. minut - Osman vraća trojku - 54:56. Osman pogađa sa linije slobodnih bacanja, Efes se trgao posle tajm-auta - 54:58.
24. minut - Druga trojka Lazića - 52:53. Miler pogađa, Zvezda opet vodi 54:53. Ivković traži tajm-aut.
23. minut - Cirbs se probudio - 49:51. Zvezda se vraća u igru. Dobar početak u nastavku crveno-belih. Šarić sjajan - 49:53.
22. minut - Korkmaz vraća trojku - 43:49. Cirbes sa linije slobodnih bacanja pogađa - 45:49. Nemac bez poena iz igre.
21. minut - Trojka Gudurića na startu - 41:46. Miler zakucava, Zvezda se vraća  - 43:46.
20. minut - Šarić nezaustavljiv - 38:40. Tehnička greška Kinsiju. Bolji finiš gostiju. Serija Efesa u finišu provg poluvremena - 38:46. Zvezda je u dva navrata imala +7, ali na odmor Turci odlaze sa prednošću od 8 poena. Serija 8:0 u poslednjih minut i po.
18. minut - Dibler za preokret gostiju - 35:38, Kinsi vraća trojku - 38:38.
17. minut - Opet Šarić, najbolji u ekipi Efesa, gosti izjednačuju - 35:35.
16. minut - Trojka Simonovića - 35:31. Šarić ne da Zvezdi da se odlepi - 35:33.
15. minut - Simonović pogađa uz faul, Zvezda na +7 - 32:25. Dve vezane trojke Šarića i Osmana, gosti se vraćaju u igru - 32:31.
14. minut - Nekoliko praznih minuta na obe strane. Danston pogađa - 28:25. Sjajan prodor Gudurića - 30:25.
12. minut - Prvi poeni za Zvezdu u drugoj četvrtini postiže Lazić - 28:23.

11. minut - Odličan Štimac, sjajno menja Cirbesa, nekoliko ofanzivnih skokova - 26:19. Dva laka koša gostiju, Zvezda na samo +3 - 26:23.

10. minut - Posle prve četvrtine, vodi Zvezda 24:19. Sedam poena Vase Micića.
9. minut - Balbaj prekida seriju Zvezda - 18:14. Štimac koš i faul - 20:14. Druga trojka Amerikanca Diblera - 20:17.
8. minut - Micić u seriji, koš i faul - 18:12. Ivković je zatražio tajm-aut.

7. minut - Trojka Micića - 16:12. Zvezda u naletu.

6. minut - Solo prodor Milera - 13:12.
5. minut - Prvi poeni Cirbesa sa linije slobodnih bacanja - 11:10.

4. minut - Prvi poeni Milera - 6:6. Danston zakucava - 6:8. Neizvesno na startu. Lazić postiže prvu trojku za Zvezdu - 9:8. Opet Danston, centar gostiju u seriji - 9:10.

3. minut - Tarens Kinsi postiže poene sa polu distance - 4:2. Dibler postiže trojku za goste - 4:5.
2. minut - Šarić je postigao prve poene na meču - 0:2. Jović u kontri za prve poene crveno-belih - 2:2.
1. minut - Meč je počeo.

Sjajna atmosfera u dvorani u Vršcu. Više od 4.000 gledalaca. Ni igla nema gde da padne u "Milenijumu".

Puleni Duška Ivkovića stižu u lošoj formi i sa mnogo trzavica u ekipi. Neće biti povređenog Grendžera, što će biti veliki hendikep za turski tim. U prvom meču u Istanbulu krajem 2015. godine, Efes je slavio košem Darija Šarića, tri sekunde pre kraja.

Na tabeli, Zvezda ima skor 4-3, a Efes 3-4.