0
Petak 23.04.2010.
19:13

Partizan i Cibona u finalu Jadranske lige

Košarkaši Partizana plasirali su se u finale završnog turnira Jadranske lige, pošto su pobedili Hemofarm rezultatom 72:67, a za trofej regionalnog takmičenja boriće se protiv domaće Cibone, koja je u drugom polufinalu savladala Olimpiju sa 78:73.

Košarkaši Partizana plasirali su se u finale Jadranske lige, pošto su večeras u Zagrebu pobedili vršački Hemofarm rezultatom 72:67 (14:18, 26:16, 12:12, 20:21).

Partizan je tako u dramatičnoj završnici prvog polufinala regionalne lige slomio borbenu ekipu iz Vršca i plasirao se u svoje šesto uzastopno finale.

"Crno-beli" će se za odbranu trofeja boriti u nedelju od 17.15 časova protiv domaćina turnira ekipe Cibone, koja je u drugom polufinalu nadigrala slovenačku Olimpiju rezultatom 78:73 (26:18, 22:26, 18:8, 12:21).

Partizan je pogocima Robertsa poveo 3:0, ali je Hemofarm serijom 14:2 preokrenuo rezultat na 14:5. Partizan je uspeo da smanji vođstvo Vrščana na 14:11, ali je Hemofarm prvu četvrtinu dobio rezultatom 18:14. "Crno-beli" su zahvaljujući skoku u napadu i pored lošeg šuta sa distance uspevali da zadrže rezultatski priključak sa Hemofarmom. Beograđani su uspeli da izjednače na 33:33 u 18. minutu, a prvo poluvreme uspeli su da dobiju rezultatom 40:34.

Aktuelni šampion Jadranske lige održavao je prednost od šest poena u trećoj četvrtini, a "crno-beli" su u 32. minutu poveli 57:46. Hemofarm je serijom 6:0 smanjio vođstvo Partizana na 57:52.

Međutim, "crno-beli" su dobrom odbranom i preciznim šutem povećali prednost na 63:52. Vrščani su 33 sekunde pre kraja stigli na minus tri (69:66). Mekejleb je promašio dva slobodna bacanja, a Mačvan je 18 sekundi pre kraja promašio trojku za izjednačenje. Partizan je bolje odigrao u penal završnici i zasluženo je stigao do pobede.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Lorens Robert sa 16 poena i 11 skokova, dok je Lester Mejkeleb dodao 11, a Jan Veseli 10 koševa. U ekipi iz Vršca najbolji je bio Milan Mačvan sa 16 poena, dok je Stefan Marković ubacio 15, a Bojan Krstović 13.

Trener ekipe koja je osvajala NLB ligu 2007, 2008 i 2009. godine, Duško Vujošević bio je zadovoljan posle, kako kaže zaslužene pobede koja je došla kao proizvod odličnog skoka u napadu, sa čim se složio i strateg Vrščana Željko Lukajić.

U drugom polufinalu, Cibona je odlično odigrala prvu četvrtinu, koju je dobila rezultatom 26:18. Olimpija je u drugom delu meča uspela da se vrati u meč, a prvo poluvreme je završeno vođstvom zagrebačkog kluba 48:44.

Domaći košarkaši su u trećoj četvrtini napravili prednost od 14 poena (66:52), a Cibona je Olimpiji dozvolila da postigne samo tri poena u ovom delu meča. Ipak, Ljubljančani su dva minuta do kraja meča stigli na minus dva poena (71:69), ali je Cibona uspela da zadrži vođstvo i zasluženo je stigla do pobede i finala.

Najefikasniji u ekipi Cibone bio je Džemont Gordon sa 23 poena, dok je Vedran Vukušić dodao 14. U timu iz Ljubljane najbolji je bio Jaka Klobučar sa 19 poena, dok je Vlado Ilievski ubacio 14.