Srbija - Francuska: Šta statistika kaže?
Beše bolji Brazil kada smo sumirali statistiku? Jeste, bio je... Ali, meč za plasman u finale igra Srbija. Talija ili ne, ne znamo, ali hajde da se pozabavimo statistikom i između Francuske i Srbije.
Kako od "karioka", tako i od "galskih petlova" doživeli smo poraz u grupnoj fazi. Barbosa i društvo poslati su kući, a nadamo se da će ista sudbina zadesiti i četu Vinsena Kolea, te da ćemo u nedelju gledati naše momke u finalu protiv SAD.
Poenterski gledano, naša selekcija je u prilično velikoj prednosti - postižemo nešto više od sedam poena u odnosu na Francusku (80.14 - 72.85). Preciznost u šutu van linije 6.75 metara je na strani selekcije Aleksandra Đorđevića (38.3 - 31.6), ali su "trikolori" uspešniji "ispred" pomenute linije, odnosno u šutu za dva poena (59 - 54.3). Slobodna bacanja ni jedni, ni drugi ne šutiraju na zavidnom nivou, a interesantno zvuči podatak da je procenat uspešnosti identičan - 68.8 odsto.
Gledajući ukupne skokove, naš rival je bolji. Po meču beleži tri uhvaćene lopte više (35.7 - 32.7). Efikasnost u defanzivnim skokovima upravo oslikava tu, ne tako veliku razliku. Naime, Francuzi prosečno skoče 27.7 puta u odbrani, dok su "orlovi" hvatali u proseku 4.1 loptu manje (23.6). U blagoj smo prednosti u napadačko-skakačkom parametru pošto smo po meču upisivali 1.1 skok više (9.1 - 8).
Prednost u izgubljenim loptama "prepustili" smo "trikolorima". Oni prosečno gube 15, ali ni mi ne zaostajemo mnogo - 12.6. Čak smo i bolji "kradljivci". Blaga, ali dovoljna prednost (6.7 - 5.3). Malo po malo, nakupi se... Francuzi "lepe" banane nešto bolje (2.7 - 1.6), što je i logično s obzirom na fizikalije koje poseduju.
Mi četiri, Francuzi nijednog dvocifrenog igrača u proseku!
Bacimo oko i na pojedince...
Što se nas tiče, manje-više je sve ostalo nepromenjeno u odnosu na meč protiv Brazila. Ali, hajde da se podsetimo... Najproduktivniji pojedinac u selekciji Srbije je Nemanja Bjelica (14.4 indeksnih poena). Najefikasniji je centar Miroslav Raduljica (13.9), na drugo mesto je umesto Bjelice došao junak pobede nad "kafedžijama" Miloš Teodosić (12.6), a asa Fenerbahčea prestigao je i novi klupski kolega Bogdan Bogdanović (11.4).
Kako vam zvuči podatak da Francuska nema nijednog igrača koji prosečno beleži više od 10 poena?! Nikolas Batum je najbliži sa 9.9, a odmah iza njega je nekadašnji prvotimac Partizana Žofri Lovernj sa 9,7. Najviše indeksnih poena sakupio je upravo Lovernj (10.7), a odmah iza njega je Tomas Ertel (10.6).
Teško se može očekivati da mladi centar našeg protivnika Rudi Gober može da ponovi partiju kao protiv Španije, kada je proseto u "džep" stavio njihovu najveću zvezdu Poa Gasola! Strateg "trikolora" Kole često " stavlja Lovernja koji improvizuje centra i to dovoljno pokazuje da su tu najtanji i da ih tu treba napasti. Pogotovo mi, koji uz sjajne pojedince poput Bogdanovića i Bjelice, dobar deo igre svodimo na centre.
Raščerupajte petlove, pa se vidimo u finalu!