Sreda 26.03.2014.
21:35
Mozzart Sport A

Najveća crveno-bela žurka ima srećan kraj: Đenka odveo Zvezdu u polufinale!

Posle očajne igre u većem delu utakmice, igrači Zvezde se uzdigli iznad svega i obezbedili plasman među četiri najbolja tima Evrokupa, najviše zahvaljući izvrsnom Dženkinsu, koji je pogađao onda kada je to bilo najpotrebnije, piše Mozzart Sport.

Nije mu zadrhtala ruka kad je bilo najpotrebnije: Čarls Dženkins (levo)

Istorijsko veče i potpuna ekstaza krcate Arene - Crvena zvezda je uspela da obezbedi mesto u polufinalu Evrokupa, pošto su uspeli da savladaju Budiveljnik tek posle produžetka i nadoknade minus od tri poena iz prvog meča - 79:70 (11:15, 18:16, 10:11, 24:18, 16:10)!

Crveno-beli su gotovo svih 40 minuta bili u rezultatskom minusu, jer i u retkim momentima kada su vodili nisu uspevali da nadomeste zaostatak. Ali, onda kada je to bilo najteže, Čarls Dženkins, popularni Đenka, pokazao je suvi kvalitet, klasu, uzdigao se iznad svega i izrešetao koš u samom kraju regularnog dela, ali i u kompletnom produžetku! Tri vezane trojke, ulaz, bacanja, kontre - sve je pogađao neverovatni Amerikanac, koji je u stanje potpunog ludila bacio sve navijače, ali i protivnika. Meč je završio sa 29 poena!

Posle vrlo loših 20 minuta u prvom poluvremenu, u kojim je Zvezda imala zaostatak i od čak deset poena (19:29) i jako loš šut (9/23 za dva, 1/8 za tri), usledilo je izuzetno uzbudljiv nastavak, koji je doneo pregršt obrta i uzbuđenja na obe strane!

Šuterski crveno-beli su i u trećoj četvrtini bili u ogromnom minusu! Svaki pokušaj da se slomi otpor rivala je već u startu padao u vodu, jer domaći igrači nisu uspevali da pogode gotovo ništa - kako otvorene šuteve, slobodna bacanja, tako i one vrlo teške. Čini se da su se igrači vicešampiona Srbije i regiona previše oslanjali na šut sa distance, koji ih definitivno nije služio. Jer, osim dva pogotka Dženkinsa niko drugi nije uspeo da protne loptu kroz obruč do početka poslednje četvrtine. To je gostima otvorilo vrata uvećanja prednosti, a posle 30 minuta igre rezultat je bio 39:43.

Bez obzira na sve, onog trenutka kada je spiker objavio da je oboren rekord koji su držali Grobari, Arena je potpuno eksplodirala. Najvatrenije Delije su pravile zaglušujuću buku, a tek u petom minutu domaćin je uspeo da dođe do izjednačenja - 51:51.

Prvo je Katić imao svoju minijaturu, da bi Dragićević ubacio prvu trojku posle petog pokušaja, a atmosfera je postala uzavrela.

Neverovatno, ali istinito, Simonović je imao veliku priliku da donese preokret sa linije slobodnih bacanja četiri minuta pre kraja utakmice, međutim oba bacanja je promašio...

A onda je na scenu stupio Čarls Dženkins, koji je Arenu bacio u delirijum! Navijači su u ekstazi zapevali iz sveg glasa, a upravo njegova trojka, potom i brza kontra doneli su Zvezdi pet poena prednosti - 58:53.

Utakmica je ušla u triler završnicu posle nekoliko vezanih promašaja domaćih igrača, ali i pogodaka ekipe iz Kijeva, koja je uspela potpuno da anulira zaostatak i dođe do rezultata 60:60 pred poslednjih 20 sekundi meča.

Jedno bacanje i ulaz Dženkinsa doneli su tri poena prednosti dovoljnih za produžetak, a promašaj Lavrinoviča u poslednjoj sekundi odveo je mel u nastavak. A tamo grmljavina! Tri vezane trojke, ulaz i bacanja - dovoljni a 12 poena prednosti (74:62) i definitivni prolaz dalje.

Gosti su do kraja uspeli da zaostatak spuste ispod deset poena - 79:70.

Crvena zvezda – Budiveljnik 79:70

(11:15, 18:16, 10:11, 24;18, 16:10)

Dvorana: „Kombank Arena“. Gledalaca: 24.232. Sudije: Eresuelo (Španija), Paterniko (Italija), Perea (Španija).
CRVENA ZVEZDA TELEKOM: Rebić, Mitrović, Lazić 5 (5 sk), Blažič 10 (7 sk), Simonović 2 (6 sk), Marjanović 4 (3 bl), Radenović 11 (11 sk), Katić 7, Tejić, Nelson 8 (6 izg), Dženkins 29 (4 izg), Dragićević 3.
BUDIVELJNIK: Ejhern 10 (4 as, 4 izg), Lavrinovič 17 (9 sk, 3 bl), Šalenga 2, Gorbenko 5, Neruš, Strelnijeks 11 (4 as), Anisimov 2 (5 sk), Lebedincev, Tiščenko, Minard 10 (4 izg), Samers 13 (7 sk).