1
Nedelja 30.06.2013.
19:16 >> 19:33h

EP: Medalja, ipak, ostala san za Srpkinje

Košarkašice Srbije su zauzele četvrto mesto na Evropskom prvenstvu pošto su u utakmici za bronzu u Oršiju poražene od Turske, i to rezultatom 92:71.

Marina Maljković je postigla fantastičan uspeh sa izabranicama na ovom EP

Nema medalje, koja bi bila senzacionalan uspeh, ali su izabranice Marine Maljković uradile veliku stvar plasmanom iza tri ubedljivo najbolje selekcije i izborenom vizom za naredno Svetsko prvenstvo u Turskoj. A možda najznačajnije od svega je povratak ženske košarke u Srbiji u život.

Utakmica je prelomljena u periodu između drugog i osmog minuta treće četvrtine, u kom su Turkinje napravile seriju od 14:0 i tako stekle dvocifrenu prednost koju naše košarkašice, danas bez povređene Ane Dabović, nisu ugrozile do kraja utakmice. Do tada se igrala egal utakmica, a kada je danas najbolja igračica Srbije Jelena Milovanović pogodila trojku za 49:47 ništa nije najavljivalo da sledi kolaps u igri. Međutim, od tada se raspala organizacija napada, koju je pratila loša selekcija šuta i previše ispaljenih trojki. Turkinje su tu šansu iskoristile da se razigraju, pre svih Vardarli i dođu do odlučujuće prednosti.

Za razliku od polufinalnog duela, naše košarkašice su odlično otvorile utakmicu. Posle prvih pet minuta su imale sedam poena prednosti (16:9). Poslednji minut prve i prvi druge četvrtine doneli su seriju Turkinja od 9:0 i njihovo prvo vođstvo na utakmici (24:27). Od tada se rezultatska klackalica, pa su polaganjem Tamare Radočaj naše devojke su na odmor otišle sa poenom prednosti.

Možda je reprezentacija Srbije propustile priliku da na poluvreme odu sa većom razlikom, ali su im velike probleme pravile centri Nervije Jilmaz i Kvanitra Holingsvort, naturalizovana Amerikanka. Ovim igračicama, koje su dominirale pod košem, priključila se Esmeral Tunčuler sa 12 poena. U našem timu su takođe najbolje bile visoke igračice. Jelena Milovanović i Sara Krnjić su ubacile po 11 poena u prvom poluvremenu.

SRBIJA - TURSKA 71:92 (24:21, 20:22, 12:23, 15:26)

SRBIJA: Radočaj 11, Vulić, Čađo 11, Krnjić 11, Jovanović 2, Milovanović 23, Butulija, Matić 4, Ajanović, Milica Dabović 7, Ana Dabović, Rad 2.

TURSKA: Palazoglu 5, Čanitez, Gunaj, Vardarli 17, Dalgalar 5, Tunčuler 15, Alben 7, Jilmaz 19, Čirak 2, Holingsvort 18, Ivegin 4, Čaglar.