0
Četvrtak 03.02.2011.
22:38 >> 00:29h

EL: Montepaski nadigrao Partizan u Areni

Košarkaši Partizana izgubili su večeras u Beogradskoj areni od italijanskog Montepaskija sa 66:58 (19:15, 12:11, 19:15, 16:17) u utakmici trećeg kola G grupe Top 16 faze Evrolige.

Ni Kecmanovo čudo ne bi pomoglo

U domaćem timu, najbolji je Džejms Gist sa 15 poena, dok je Džerels dodao 12, a Milosavljević 7 (pet izgubljenih lopti). S druge strane, Mikelori je ubacio bio najefikasniji sa 15 poena (prosek u EL koš po meču), Kaukenas je dodao 14, Zizis 13, a Karareto 10, uz sedam skokova Milovana Rakovića i dva poena, odnosno dva poena Marka Jarića i jednog defanzivnog skoka i asistencije.

Atmosfera u Beogradskoj areni pred sam početak meča bila je fenomenalna. Popularni "Grobari" su razvili ogromnu zastavu na kojoj je pisalo "Borba za pravdu". Na tribini je i bio manji transparent sa identičnom porukom, a pored njega: "Sudite po zakonu, a ne po nalogu moćnika".

Međutim, sjajna atmosfera, kao i ni oko 19.000 navijača u "Areni" nisu ni malo "uplašili" goste. Siena je, kao što se i pretpostavljalo, vrlo agresivno ušla u meč. Pokretljivom i jakom odbranom, sa mnogo preuzimanja, prosto su zbunili "crno-bele" i naterali ih na greške (tri na startu meča). U nastavku je ubedljivo najbolja ekipa italijanskog prvenstva u zadnjih nekoliko godina nastavila sa jakom odbranom, ne puštajući Partizanu lake šuteve, dok su Kaukenas i Zisis, kao i Stonruk sa druge strane kaznjavali sa distance svaku neopreznost u odbrani srpskog tima.

Tako je u prvom poluvremenu jedino Džejms Gist bio na visini zadatka. Amerikanac je sa nekoliko minijatura, koliko-toliko održavao zaostatak za Sienom i već je u prvom delu igre ubacio svoj evroligaški prosek (12p). Sa druge strane nedostajali su poeni vrlo bitnog igrača Vlade Jovanovića, Australijanca Džavaija, koji za 11 minuta nje uspeo da postigne niti jedan koš. Vrlo loš podatak za Partizan pred drugo poluvreme bio je taj što su se samo četiri igrača srpskog šampiona upisali u strelce!

U nastavku je viđena ista slika na parketu. Partizan i dalje nije imao rešenje za sjajnu odbranu gostiju, ishitreni i isiljeni šutevi "crno-belih" sa jedne i veoma organizovani napadi Siene sa puno "blokova" doveli su do toga da Itajliani ponovo dođu do dvocifrene prednosti (44:34). Partizan je u trećem delu igre bio pet minuta bez postignutog koša, ali je ipak na kraju imao zaostatak od 9 poena (41:50), što i nije bilo previše s obzirom na dešavanja na parketu.

Ipak, nemoć igrača Partizana, koja je bila evidentna u napadu protiv vrlo organizovane i borbene ekipe Siene, doživela je kulminaciju u poslednjoj četvtini kada su se čuli prvi zvižduci sa tribina. Gist je ostao potpuno "zatvoren" (tri poena u drugom poluvremenu!), dok su Zisis, Mićelori (u odsustvu Šiškauskasa dao 15 poena) i Kaukenas samo povećavali razliku iz minuta u minut koja je u poslednjoj četvrtini iznosila maksimalnih 16 koševa.

Sa druge strane pojedinačni šutevi Lucića i Džerelsa samo su doprineli tome da "crno-beli" na kraju ne dožive potpuni debakl u ovom duelu. U poslednja tri minuta Partizan praktično nije ni pružao preveliki otpor, pa je ekipa Simonea Pjaniđijanija u mirnom finišu zabeležila vrlo važnu pobedu u Evroligi.

Partizan sada sa tri poraza ima samo teoretske šanse za plasman u četvrtfinale, dok je Siena zabeležila prvi trijumf i u narednom kolu, sledeće sedmice dočekuje "crno-bele".

Jovanović: Nismo odgovorili na njihovu agresivnost

Trener košarkaša Partizana mts Vlada Jovanović izjavio je da je agresivna odbrana Siene i nemoć njegovih igrača da odgovore istom merom, bila presudna za treći poraz u Top 16 fazi Evrolige.

"Meč je počeo upravo onako kako se i pribojavao. Siena je agresivnom odbranom po celom terenu praktično sasekla naš napad. Teško smo organizovali napade i ništa nismo radili kako smo planirali. U nastavku smo i mi jačom odbranom pokušali da im pariramo, da ih barem spustimo na što manje poena, ali nismo uspeli. Pre svega nismo uspeli da agresivnošću odgovorimo na njihovu agresivnost", rekao je Jovanović.

"Crno-belima" sada ostaje samo teoretska šansa da se nađu u četvrtfinalu Evrolige. Sledi gostovanje u Sijeni pa Istanbulu, kao i meč u "Areni" sa Realom.

"Najvažnije je da mi junački, mnogo hrabrije nego večeras, odradimo te mečeve, kao i da popravimo pristup igri, da imamo kontinuitet čitavih 40 minuta", dodao je Jovanović.