Nove optužbe za korupciju u FIFA
Britanski listovi danas beleže najnovije optužbe za korupciju u vrhu Svetske fudbalske federacije i prstom upiru u predsednika Sepa Blatera.
Tajms, kako prenosi Bi-Bi-Si, smatra da određivanja domaćina svetskih fudbalskih prvenstava 2018. i 2022. treba stopirati sve dok ne budu istražene ozbiljne optužbe protiv visokih funkcionera FIFA.
Postojeći sistem, kakav god bio ishod ovog najnovijeg slučaja, očigledno predstavlja veliki mamac za korupciju. Upravljanje svetskim fudbalom menjalo se suviše sporo da bi na pravi način bilo odraz rasta koji je, tokom protekle dve
decenije, po svojim dometima i poslovnom uplivu doživeo ovaj sport.
Jedina mogućnost da se iz ove epizode izrodi nešto dobro, zaključuje Tajms, zavisiće od moći FIFA da, posle svega, bude u stanju da redefiniše samu sebe.
Gardijan piše da je FIFA pod sve većim pritiskom pojedinih visokih funkcionera same federacije da suspenduje, za početak decembra planirano, glasanje o domaćinima Mondijala 2018. i 2022.sve dok ne bude okončana istraga o spremnosti dvojice visokih funkcionera federacije da za protivvrednost od nekoliko stotina hiljada dolara prodaju svoje glasove.
List navodi da su optužbe podigle pravu buru u ciriškom sedištu FIFA i izazvale pažljivo kontrolisani bes članova organizacionog komiteta koji zastupa kandidaturu Londona za domaćina Svetskog fudbalskog prvenstva 2018.
Dejli Telegraf u uredničkom komentaru poručuje da se FIFA mora suočiti sa prljavom igrom. List poziva Sepa Blatera, po Dejli Telegrafu politički lukavog prvog čoveka FIFA koji je i sam preživeo optužbe za korupciju, da preduzme odlučnu
akciju i razbistri mutan proces izbora domaćina Mondijala.
Za početak moraju se doneti kristalno jasna pravila o tome šta je dopušteno a šta nije. Dogovori i raznorazne pogodnosti postali su sastavni deo biznisa zvanog fudbal.
Za bogatije zemlje je, piše Dejli Telegraf, možda i prihvatljivo da ulažu u razvojne programe, igraju prijateljske utakmice ili grade terene za talentovanu
mladež.
Uplaćivanje gotovine na privatne račune u bankama je, međutim, čita korupcija, primećuje ovaj list.