I Španija i Italija imali odjednom četiri tima u mečevima za trofej
...ali kada su u evropskom fudbalu bila tri klupska takmičenja.
Posle ukidanja Kupa pobednika kupova pre 20 godina prvi put se desilo da su svi finalisti u preostala dva takmičenja UEFA iz jedne zemlje - Engleske. Za trofej evropskog prvaka igraće 1. juna na Atletikovom stadionu u Madridu Liverpul i Totenhem, a u finalu Lige Evrope 29. maja u Bakuu sastaće se Čelzi i Arsenal.
Premijer liga je i kroz evropska klupska takmičenja dobila potvrdu da je vodeća na Starom kontinentu. Njena "velika šestorka", u kojoj su i gradski rivali iz Mančestera Siti i Junajted, zaposeda prvih šest mesta na tabeli engleskog prvenstva u kojem će uzbuđenja dosegnuti vrhunac u poslednjem kolu u subotu od 16 časova.
Dok su se u klupskom fudbalu Evrope igrala tri takmičenja, jednom su četiri tima u odlučujućim utakmicama dali Španci, a jednom Italijani. U sezoni 1961/62, kada je Benfika sačuvala tron, suparnik u finalu joj je bio Real (godinu ranije Barselona). Trofej u Kupu pobednika kupova otišao je u ruke madridskog Atletika, koji je vojevao s Fiorentinom. U prvoj utakmici, odigranoj na Hempden parku u Glazgovu, nije bilo pobednika (1:1). Meč je ponovljen četiri meseca kasnije u Štutgartu, a "jorgandžije" su pobedile s 3:0. Tada se još nije igrao Kup UEFA, jer je pokrenut 1971, a u njegovoj preteči Kupu sajamskih gradova u dva susreta u finalu Valensija je bila uspešnija od Barselone, koja je u polufinalu izbacila Crvenu zvezdu.
U sezoni 1989/90. Milan je sačuvao evropski presto, pošto je u finalu na bečkom Prateru savladao Benfiku (1:0). U Kupu pobednika kupova Sampdorija, predvođena s klupe Vujadinom Boškovom, pogocima Đanluke Vijalija u produžecima pobedila je Anderleht s 2:0. Trofej u Kupu UEFA pripao je Juventusu, koji je u dva meča finala bio uspešniji od Fiorentine.