0
Utorak 26.03.2019.
17:30

Francuska vek svog fudbala obeležila i 1.500. golom (VIDEO)

Svetski prvak, igrajući u posebnim dresovima u čast stogodišnjice nacionalnog saveza, razgalio publiku u svečarskoj atmosferi u Sen Deniju sigurnom pobedom protiv Islanda s 4:0 u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo dogodine.

fff.fr
Dres Francuske s posvetom stogodišnjici između petlovih nogu

Pošto je Francuska fudbalska federacija osnovana 7. aprila (1919), meč s Islandom na domaćem terenu je bio prilika da se značajan rođendan obeleži nešto ranije. Prvaci sveta, koji su u prvoj utakmici u kvalifikacijama za "Evro 2020" onomad s pola snage savladali Kazahstan u Kišinjevu s 3:0, preslišali su i Island.

Tanjug/AP
Olivije Žiru pred islandskim golom

Prvi gol je dao Samjuel Umtiti u 12. minutu. Prednost je u 68. minutu udvostručio Olivije Žiru, koji je 35. pogotkom u nacionalnom timu izbio na treće mesto večne liste strelaca iza Tjerija Anrija (51) i Mišela Platinija (41). S obzirom na to da su kvalifikacije tek počele, uz neku prijateljsku utakmicu i učešće na Evropskom prvenstvu dogodine, sasvim je izvesno da će 32-godišnji napadač da dostigne i legendarnog Platinija.

#goal #equipedefrance #fff #kylianmbappe #antoinegriezmann #giroud #umtiti

A post shared by F T B A L L 9 8 (footbzll98) on Mar 25, 2019 at 11:25pm PDT

Iza sebe je ostavio Davida Trezegea (34), Zinedina Zidana (31), Žista Fontena i Žan-Pjer Papena (po 30). Na 3:0 je povisio Kilijan Mbape u 78. minutu, a konačan rezultat postavio je u 84. Antoan Grizman. Taj njegov 28. gol u reprezentaciji, kojim se poravnao s Jurijem Đorkaefom, a nadmašio Karima Benzemu, jeste i 1.500. u istoriji francuskog državnog tima. Proslavio ga je svirkom na gitari.

"Galski petlovi" su igrali u starinskim dresovima u znak veka svog fudbala. Federacija će sledećih dana serijom priredbi da obeleži vredan jubilej, a u prodaju će biti dato 7.000 komada gornjeg dela opreme u kojoj je igrano protiv Islanđana. Cena - 140 evra.